Vyhledávání lokalit (cílů)
Praha » okres Praha hl.m. » kostel, kaple, synagoga » Kostel Sv. Cyrila a Metoděje - Praha 2 (kostel)

www.krasnecesko.cz/lokality/9195-kostel-sv-cyrila-a-metodeje-praha-2-kostel.html

Kostel Sv. Cyrila a Metoděje - Praha 2 (kostel)

[ ID: 9195 ]         


HODNOCENÍ
80%
hodnotitelů: 2

  Turistické trasy a cyklotrasy v okolí:
značka značka žlutá cyklotrasa
A2 , Vltavská ,


Turistický cíl Kostel Sv. Cyrila a Metoděje - Praha 2 (kostel)


Sdílej s přáteli: Facebook Twitter Google+

foto Kostel Sv. Cyrila a Metoděje - Praha 2 (kostel)
pohled z Václavské ulice (Kamler)

Vložení nových fotografií přidat fotografie

Kostel sv. Cyrila a Metoděje na Novém Městě je významná barokní sálová stavba z let 1730 až 1740 od Kiliána Ignáce Dienzenhofera. Dříve kostel sv. Karla Boromejského. V roce 1783 byl uzavřen a obnoven až v letech 1934 až 1935 jako svatyně československé církve pravoslavné. Krypta kostela se v roce 1942 stala posledním úkrytem parašutistů, kteří spáchali atentát na říšského protektora Reinhardta Heydricha. Kostel dnes stojí na vyvýšené terase vzniklé při terénních úpravách okolí v 80. letech 19. století.

S koncem války v roce 1945 byla zdevastovaná katedrála navrácena zbylým věřícím pravoslavné církve. První bohoslužba se konala 13. května 1945 na nádvoří před budovou chrámu, na němž započaly rekonstrukční práce. 17. června 1945, při třetím výročí "heydrichiády", se v přeplněné katedrále konala první komemorativní bohoslužba za oběti teroru. Katedrála byla znovu vysvěcena 5. července 1947, neboť útokem gestapa v roce 1942 byla znesvěcena. Roku 1946 byl byt umučeného kostelníka Václava Ornesta přeměněn v kapli jako památník biskupa Gorazda a byl vysvěcen 12. listopadu 1947. Dne 28. října 1947 byla odhalena bronzová pamětní deska, ozdobená plastikami portrétů parašutistů, kteří zahynuli v katedrále a biskupa Gorazda, umístěná na vnější zdi katedrály. Biskup Gorazd byl 4. září 1987 svatořečen.

Po roce 1989 byla katedrála zrenovována, také díky nové komunitě věřících z Ruska, Běloruska a Ukrajiny. Vnitřek je vyzdoben podle zásad ikonografie pravoslaví, s obnoveným ikonostasem a ikonami. Pravidelně 18. června je každým rokem sloužena vzpomínková bohoslužba na paměť obětí „heydrichiády". Roční vzpomínková akce vyvrcholila ve vyhlášení pravoslavné katedrály svatých Cyrila a Metoděje za Národní památník hrdinů heydrichiády – Místo usmíření. To se uskutečnilo při příležitosti 60. výročí, původního vysvěcení kostela na první českou pravoslavnou katedrálu 28. září 1995. V současnosti chrám funguje katedrální pražské eparchie pravoslavné církve. V květnu 2012 byl částečně nově vymalován interiér chrámu bílou barvou.


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku


NALEZNETE V OKOLÍ


restaurace hotely, penziony, chaty a kempy
sportovní zařízení kulturní zařízení
památky a zajímavosti cyklotrasyPřidat akci Přidat akci

Aktuální místní akce:


Nebyla nalezena žádná aktuální místní akce. Pokud nějakou veřejnou akci pořádáte, můžete ji zdarma propagovat.
http://www.alpina.cz(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze