Přihlásit
Mobilní verze s GPS

Borek (obec) [8662]Obec Borek byla založena v roce 1777 v meandru řeky Labe, na jejím pravém břehu, cca 5 km od Staré Boleslavi. Od svého založení vždy spádovala k blízkému dvojměstí Brandýs nad Labem - Stará Boleslav. Tato spádovost zůstala zachována i po roce 1960, kdy byl zrušen okres Brandýs, a obec Borek byla správně a územně přiřazena do okresu Mělník.

Dnes je obec Borek vyhledávaným místem pro rekreaci. V blízkosti obce leží rozsáhlé borové lesy, vodní plochy a polní letiště pro rekreační létání. Obcí procházejí pěší i cyklistické stezky. Hodnota území obce se navíc umocňuje těsným sousedstvím labské vodní cesty a hlavní železniční trati z Nymburka do Mělníka. Mezi Mělníkem a Lysou nad Labem se tyto dvě dopravní cesty nikde více nepřibližují. 

V katastru obce se dosud těží písek, po ukončení této těžby a následné rekultivaci má vzniknout asi 20 ha velké jezero, které bude využíváno k rekreaci. Po rekultivaci dalších ploch vznikne i průmyslová zóna cca 24 ha s přímou návazností na přístav o rozloze okolo 11 ha vodní plochy - přístav je propojen s řekou Labe na 25. říčním kilometru.

Obec má základní vybavenost (obecní úřad, obchod, hostinec), ke sportu kromě koupání slouží i fotbalové hřiště.


strana 1
    Vložení nových fotografií přidat fotografie


Města, obce se stejným, nebo podobným názvem
Typ Název Vl. Zn. Okres
obec, osada Borek (obec) České Budějovice
obec, osada Borek (obec) Havlíčkův Brod
obec, osada Borek (obec) Jičín
obec, osada Velký Borek (obec) Mělník
obec, osada Borek (obec) Pardubice
obec, osada Štěnovický Borek (obec) Plzeň-jih
obec, osada Borek (obec) Praha-východ
obec, osada Borek (osada) Jindřichův Hradec
obec, osada Nebílovský Borek (osada) Plzeň-jih
obec, osada Borek (osada) Kolín
obec, osada Borek (osada) Karlovy Vary
obec, osada Borek (část obce) Beroun(c) 2003-2020 M.Kamler - KrasneCesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!
Verze pro zařízení s GPS (mobily, tablety)