Přihlásit
Mobilní verze s GPS
Ústecký kraj » okres Děčín » obec, část obce (osada) » Jiřetín pod Jedlovou (obec)

Jiřetín pod Jedlovou (obec) [827]Jiřetín pod Jedlovou byl založen v roce 1548 tehdejším majitelem panství Georgem ze Schleinitz jako hornické městečko na základě objevu ložiska stříbrných rud. O tom svědčí i otevření první štoly sv. Kryštofa v roce 1539, to je ještě před založením obce.

Obec se nachází na hranicích se Saskem (SRN) v nejsevernější části České republiky na západní straně Lužických hor a je branou do Šluknovského výběžku.

Název naší obce se několikrát měnil. Původně ji obývali horníci, kteří do Čech přišli po ukončení těžby stříbra z Žitavských hor, mluvící německy. Obec se téměř 400 let jmenovala Sankt Georgenthal. Od roku 1945 do roku 1948 Svatý Jiřetín a v roce 1949 nově přejmenována na Jiřetín pod Jedlovou. To nedlouho po té, co bylo z pohraničí nedobrovolně odsunuto původní obyvatelstvo a do celého pohraničí včetně Jiřetína převážně z vnitrozemí přišli naši rodiče.

Umístění obce v nádherné krajině doplněné historickými stavbami hlavně z období 17. a 18. století předurčilo Jiřetín p. J. k rozvoji turistiky, rekreace a sportu.

Nová doba po roce 1989 přinesla nejenom svobodné volby, ale také možnosti nezávislého rozvoje dle svých představ. Bohužel zanedbanost nejenom infrastruktury bylo tak značné, že v tomto směru v současné době, to je po dvaceti letech usilovného snažení, dokončujeme poslední projekty zaměřené do této finančně velice náročné oblasti. Věřím, že do roku 2015 bude dokončena obnova naší obce, a po té bude zahájen její rozvoj v plné šíři a kráse, na kterou nám bohužel zatím zbývá málo prostředků. Nicméně máme radost z některých věcí, které se podařily. Kromě mnoha věcí, které zlepšují podmínky života hlavně trvale bydlícím občanům (plynofikace obce, nový vodovod, kanalizace, ČOV, místní komunikace, …) za zmínku stojí oprava rozhledny včetně restaurace na vrcholu Jedlové (774 m). Na hradě Tolštejně (670 m) se také mnohé zlepšilo ke spokojenosti návštěvníků. Ti nejvíce kvitují vzhled opravených částí hradeb, přístupových schodišť a možnost občerstvení a ubytování v hradní horské restauraci.

Od jara do podzimu provozujeme také štolu sv. Jana Evangelisty, která je v délce 350 m přístupná v doprovodu průvodce. Stále též vylepšujeme vzhled poutního místa nacházejícího se přímo nad centrem obce, a to křížové cesty s jedenácti zastaveními a kaplí na vrcholu stejnojmenné hory (563 m). Jedná se o unikátní kulturní památku z II. poloviny 18. století, kterou obec, jako již zmíněný hrad a rozhlednu, má ve svém majetku.

Radostí hlavně pro naši mládež, ale i dospělé z obce a příchozí, je též na počet našich stálých obyvatel (600) poměrně rozsáhlý letní sportovní areál se svojí nabídkou sportovišť a dalších míst pro aktivní odpočinek. Velmi oceňováno je jeho zakomponování do nádherného krajinného rámce a jeho kompaktnost a šíře nabídky (kopaná, minikopaná, tenis, beach volejbal, plavání, minigolf, běžecká dráha 60 m, badminton, volejbal, lesopark - relaxační část areálu využívaná hlavně v parném slunečném létě ve stíni pod korunami mohutných stromů s jezírkem, lesním divadlem, ohništěm a dětským hřištěm).

V objektu bývalé školy stojícího uprostřed tohoto areálu máme v provozu mateřskou školku, ale i 70 lůžek k ubytování, jídelnu, saunu, posilovnu, společenský sál a malou tělocvičnu s využitím hlavně na stolní tenis a aerobik. Místo v areálu je i pro milovníky stanování, a to v malém kempu.

Věřím, že Vás návštěva naší obce naplní uspokojením nabídky, kterou si můžete aktuálně ještě ověřit v informačním středisku otevřeném v centru obce, které je mimo jiné též prohlášeno za městskou památkovou zónu. Informační středisko našeho Svazku obcí Tolštejn nejenom podává informace o dění v našich obcích, ale lze v něm zakoupit též kromě klasických upomínkových předmětů též regionální výrobky (sýry, pivo, …) a Vildovou medovinu.

Přeji Vám příjemný pobyt zpestřený například hrou Vandrování po Tolštejnském panství (informace v IC), hezké počasí a spokojenost se službami našich poskytovatelů.

Josef Zoser starosta obce


strana 1
    Vložení nových fotografií přidat fotografie


Města, obce se stejným, nebo podobným názvem
Typ Název Vl. Zn. Okres
obec, osada Jiřetín pod Jedlovou (obec) Děčín(c) 2003-2020 M.Kamler - KrasneCesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!
Verze pro zařízení s GPS (mobily, tablety)