Přihlásit
Mobilní verze s GPS
Karlovarský kraj » okres Cheb » divadlo » Divadlo Boženy Němcové (divadlo)

Divadlo Boženy Němcové (divadlo) [799]Nejstarší františkolázeňské divadlo byla upravená hospodářská budova, která stála v prostoru dnešního parkoviště u Společenského domu. Hrála se zde improvizovaná, sezónní představení a první kočovní herci tady vystoupili již v roce 1808.

V roce 1868 si postavili františkolázeňští své první vlastní divadlo v místě toho dnešního. Nová scéna měla velice obsáhlý repertoár a záhy se stala důstojnou součástí lázeňského kulturního života.

Ve dvacátých letech 20. stol. přestala stará budova divadla odpovídat novodobým požadavkům a město se rozhodlo ke stavbě nové, reprezentativní scény. Projekt byl zadán profesorovi německé techniky v Praze Arturu Payrovi. Výstavba byla zahájena na podzim roku 1927 a nové divadlo slavnostně otevřeno v následujícím roce.

Je to opět technicky moderní stavba s novoklasicistním výrazem a interiérem s dekorativními prvky ve stylu art deco. Františkolázeňské divadlo mělo vždy velice dobrou úroveň, hrálo se denně a na repertoáru domácích i hostujících divadelních společností se udržela opera, opereta a téměř všechny ostatní žánry. Také dnes je divadlo Boženy Němcové předním kulturním stánkem v lázních s bohatou nabídkou programů.


strana 1

    Vložení nových fotografií přidat fotografie

(c) 2003-2020 M.Kamler - KrasneCesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!
Verze pro zařízení s GPS (mobily, tablety)