Přihlásit
Mobilní verze s GPS

Slavětice (obec) [7799]



Obec Slavětice dostala údajně své jméno dle rodu Slavatů, kteří jsou uváděni již v roce 1181. V nejstarším údobí byly Slavětice z větší části v rukou světských pánů, část však patřila klášteru třebíčskému a část také klášteru dalešickému. Později se majitelé často měnili. Vlastníky Slavětic byli mimo jiné pánové z Holoubka, mincmistr Martin z Jemnice, hrabě z Hardeka, Smil z Dúbravice a Osova, Ctibor z Arklebic, pánové z Náchoda, pánové z Thurnu, hrabě Daun, baron Diller-Hess, Jiří baron Sina. V roce 1882 získává zdejší polnosti Anton Dreher, velkostatkář a pivovarník ze Schwechatu. Po první světové válce je jeho majetek konfiskován. Byl vytvořen zbytkový statek a část půdy byla rozparcelována. Obec se nachází v mírně zvlněné krajině na rozhraní Českomoravské vrchoviny a přechodu do nížinaté části jižní Moravy v nadmořské výšce 380 metrů. V krajině se střídají pole, lesy, rybníky i vodní toky. Poloha Slavětic byla příznivá k osídlení už od pradávna. Dosvědčuje to celá řada archeologických nálezů z okolí. A to jak ze starší doby kamenné, z doby zvoncových pohárů , z doby laténské, tak i z doby nepoměrně mladší.

V okolí Slavětic jsou naleziště přírodního skla - vltavínů. Obyvatelé byli výhradně národnosti české, většinou náboženství římskokatolického. Slavětice byly vždy obcí zemědělskou. Až do konce 18. století se v rostlinné výrobě úhořilo-třetina půdy ležela každý rok ladem. V roce 1900 bylo v obci 60 koní, 217 ks skotu a 188 kusů vepřového. Nejstarším spolkem jsou hasiči. Hasičský sbor byl založen v roce 1900. Spolek malozemědělců s názvem „Domovinka“ založený v roce 1924 zanikl, v roce 1941.

Obecná škola byla zřízena 1876 jako jednotřídka. Prvním učitelem byl Alois Lehký. Od roku 1921 byla škola dvoutřídní. Kaplička na návsi byla postavena ke konci 19. století. U silnice na Dalešice stojí kříž, který sloužil při pohřbech k rozloučení se zemřelými. V roce 1775 bylo ve Slavěticích 38 domů. V katastru obce bývaly čtyři rybníky. Dodnes se dochovaly „Skalník“ a „Pila“, zanikly „Kuderák“ a „Kbele“. Nad rybníkem „Skalníkem“ bývala cihelna. Vyráběly se zde nepálené cihly-trople. Ke Slavěticím patřila i jedna samota. Byl to mlýn na řece Jihlavě. Písemně je doložen už v roce 1392. Posledním mlynářem před zatopením mlýna vodami přehradního jezera byl Josef Drexler. Polosamota, náležející k obci je myslivna s bažantnicí. Kdy vznikla a jak byla provozována, není známo. Slavětická pečeť Od 18. století mají Slavětice svoji pečeť. Je oválná o rozměrech 16 x 19 mm. V pečetním poli je květina o třech květech a dvou listech. Pečetní pole je lemováno linkou nad níž je nápis SLAWITTICE. Obvod pečetě je rovněž olemován linkou.

 

Z 18.století pochází slavětická obecní pečeť se třemi jetelovými trojlístky na dlouhém stonku s listy v pečetním poli, opis majuskulou SLAWITTICE. Tvůrce návrhů znaku a praporu upravil toto pečetní znamení do heraldické podoby, doplnil symbolem tvrze, připomínkou rodu z Arklebic (modrá a stříbrná) a hrabat z Daunu (červená a zlatá spolu s korunou z jejich rozšířeného erbu). Z předkládaných návrhů znaku vychází i upravené návrhy praporu obce, vytvořené v souladu se zásadami a zvyklostmi současné české vexilologické tvorby.

 

 


Sdílej s přáteli:  Facebook      Twitter


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku     Vložení nových fotografií přidat fotografie


Města, obce se stejným, nebo podobným názvem
Typ Název Vl. Zn. Okres
obec, osada Slavětice (obec) Třebíč



(c) 2003-2020 M.Kamler - KrasneCesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!
Verze pro zařízení s GPS (mobily, tablety)