Přihlásit
Mobilní verze s GPS
Praha » okres Praha hl.m. » obec, část obce (osada) » Praha 17 (městská část)

Praha 17 (městská část) [7534]



První písemná zmínka o Řepích pochází z roku 993 ze zakládací listiny Břevnovského kláštera. Další historické prameny hovoří o 13. století.

Do roku 1968 - mimopražská obec Řepy, patřící do okresu Praha-západ, původně však Praha-venkov, byla při rozšiřování hlavního města připojena ku Praze. Státní správu vykonával Místní národní výbor Řepy s velmi omezenými kompetencemi, který spravoval území tzv. starých Řep - Bílá Hora, Fialka, osada Blatiny, dolní a horní Řepy. Veškerou agendu v přenesené působnosti po roce 1968 pro Řepy prováděl ONV Praha 6. 

Polovina 80. let byla zahájena výstavba sídliště Řepy.

1990 - v návaznosti na zák. č. 294/1990 Sb., 367/1990 Sb., 418/1990 Sb., a další související přechází správa z Národního výboru na Městskou část Praha Řepy, spolu se zavedením samosprávných činností. Většina agendy je dále prováděna Prahou 6.

1994 - při reorganizaci státní správy (kromě jiného i zák. č. 90/1993Sb.) přichází pod Městskou část Praha Řepy celé území sídliště Řepy a úřad se rozšiřuje i o určenou část agendy v přenesené působnosti. Zbytek státní správy vykonává Praha 13. 

1. 7. 2001 - s odvoláním na zák. č. 131/2000Sb., Statut HMP a další, vzniká zcela samostatný správní obvod Praha 17 s plnou státní správou, kterou Úřad m. č. Praha 17 vykonává pro katastrální území Řepy, Zličín a část Třebonic. Na tomto území se nacházejí samosprávné celky Praha 17 (dříve Řepy) a Praha Zličín.

 

Řepský znak navrhl tehdejší starosta Vladimír Kadlec, obsahuje „řepský kříž“ nalezený při restauračních pracích v kostele sv. Martina v roce 1990 zásluhou významné grafičky a restaurátorky Dagmar Schwarzové, dále znak obsahuje meč a roucho sv. Martina. Dne 13. května 1994 byl řepský znak přijat a schválen Parlamentem České republiky.

Obec měla hodně aktivních spolků. Mezi nejaktivnější spolky patřili Sokolové, Orlové, Skauti, Pěvecká obec spolku Smetana, Bratrstvo a dobrovolní hasiči. V obci byla také čtyři divadla - U Pískáčků, U Škopů, U Auřadů a v Sokolovně. Sokolovna nesloužila pouze pro tělovýchovu a divadlo, dvakrát v týdnu zde promítalo také kino.

Geologie a významné stavební materiály v Řepích

Horní část obce se nacházela na opukovém podloží, tudíž stavební kámen. Řepy se také pyšnily i kamenolomy a z místních opuk je vystavěna i nejvýznamnější památka obce kostel sv. Martina. Tato oblast měla vliv na vznik názvu ulice Opuková.

Střední část obce se nacházela pro změnu na pískovém podloží a vzniklo několik pískoven.

Dolní část Řep byla na podloží vhodném pro výrobu cihel (cihlářská hlína), kdy vznikla jedna malá cihelna přímo v obci a další od roku 1942 ve Zličíně, ve které se vyráběly šamotové cihly (šamotka). Z vytěžené zeminy vznikl rybník Hliník. S touto oblastí souvisel název osada Blatiny.


Sdílej s přáteli:  Facebook      Twitter


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku     Vložení nových fotografií přidat fotografie


Města, obce se stejným, nebo podobným názvem
Typ Název Vl. Zn. Okres
obec, osada Praha 17 (městská část) Praha hl.m.



(c) 2003-2020 M.Kamler - KrasneCesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!
Verze pro zařízení s GPS (mobily, tablety)