Přihlásit
Mobilní verze s GPS
Vysočina » okres Havlíčkův Brod » pomník, památník » Žižkova mohyla - Žižkovo Pole (památník)

Žižkova mohyla - Žižkovo Pole (památník) [690]Žižkova mohyla - Na místě smrti Jana Žižky z Trocnova byla v roce 1874 zbudována za velkého nadšení českých vlasteneckých spolků a za citelné nepřízně rakouských úřadů 10m vysoká mohyla dle návrhu Antonína Wiehla. původní místo koupil v roce 1862 redaktor Národních listů Dr. Julius Grégr a věnoval jej Pražskému Sokolu. Ten se ujal potřebných činností spojených s organizací celonárodní sbírky na její výstavbu a to na popud přibyslavského rodáka a nakladatele Jana Otty. Odhalení mohyly v září roku 1874 bylo velikou národní manifestací a neobešlo se bez perzekuce organizátorů slavnosti. Mohyla je tvořena čtyřmi částmi:

 • pravidelným čtyřbokým hranolem z kamenných kvádrů, jež na stavbu věnovaly české vlastenecké spolky z českých zemí i ciziny
 • kamenným válcem v jehož horní části jsou uvedena místa vítězných Žižkových bitev
 • kamenným kuželem se zaobleným hrotem
 • kamenným kalichem - symbolem husitského hnutí

  V roce 1916 byla celá stavba i s pozemkem věnována Sokolu v Přibyslavi a počátkem dvacátých let bylo prostranství u mohyly rozšířeno o pozemky až k silnici. V době 1. republiky a v poválečných létech zde byly konány mohutné národní slavnosti krojovaného Sokolstva, příslušníků Československých legií i zástupců vojenských útvarů nesoucích jméno Jana Žižky. Největší meziválečná slavnost byla v roce 1924 při příležitosti pětistého výročí úmrtí Jana Žižky. Nedlouho před tímto jubileem dostala naše obec své nynější jméno. V současné době je celý památník v péči města Přibyslav. Žižkova mohyla byla i je cílem mnoha turistů i různých zájezdů. Je odsud překrásný pohled na západní obzor, jemuž dominuje hrad Lipnice a vrch Melechov, na severovýchodě je vidět známou siluetu kostela v Havlíčkově Borové a na jihovýchodě vrch Rosička s novou rozhlednou. Ve vzdálenosti asi půl kilometru východním směrem se dojde po polní cestě do údolí zvaného V kuchyni a dále pak do údolí Plaček, kterým teče potok z Modlíkova, kde údajně tábořila Sirotčí vojska a konala se tryzna za zemřelého vůdce.


 • strana 1
      Vložení nových fotografií přidat fotografie

  (c) 2003-2020 M.Kamler - KrasneCesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!
  Verze pro zařízení s GPS (mobily, tablety)