Přihlásit
Mobilní verze s GPS

Maršíkov (osada) [674]


foto Maršíkov (osada)
    Celkový pohled na osadu (E.Koutná)

Obec Maršíkov je administrativní součástí lázeňské obce Velké Losiny (okres Šumperk). Rozkládá se v zaříznutém údolí Maršíkovského potoka, východně od centra Velkých Losin. Je známá především svým dřevěným roubeným kostelem sv. Michala. První písemná zmínka o Maršíkovu pochází z roku 1351, již tehdy byla v Maršíkově fara. Roku 1494 byla vesnice propuštěná z markraběcího léna, v 16. století již náležela k losinskému panství. Počátkem 17. století byla ves od tohoto panství oddělena a připojena k Vízmberku (dnešní Loučná nad Desnou). V roce 1609 si místní evangelíci vybudovali dřevěný kostel, který se dochoval do dneška. Roku 1786 byla na části pozemků postavena osada Nový Maršíkov, která později splynula s obcí. Po roce 1848 se Maršíkov stal součástí soudního okresu Vízmberk. Obec byla nadále čistě zemědělská. Po vzniku první republiky měla v obci největší podporu německá agrární strana, která zvítězila ve volbách roku 1935. I po roce 1945 zůstal Maršíkov zemědělskou obcí. Po odsunu německého obyvatelstva byl Maršíkov dosídlen obyvateli jiných oblastí. Významné hospodářské objekty např. obsadily rodiny z Valašska (Bylnice, 20 obyvatel, kteří se zde natrvalo usadili) Maršíkov byl připojen k obci Velké Losiny v roce 1976.

Mezi zajímavosti obce patří kostel sv. Michaela - dřevěná renesanční roubená stavba z roku 1609, hornická kaplička - stavba z roku 1856 u cesty do Vernířovic, zajímavé využití místní horniny krupníku Rasovna - významné mineralogické naleziště, známé především nálezy chryzoberylu.


Sdílej s přáteli:  Facebook      Twitter


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku     Vložení nových fotografií přidat fotografie


Města, obce se stejným, nebo podobným názvem
Typ Název Vl. Zn. Okres
obec, osada Maršíkov (osada) Šumperk(c) 2003-2020 M.Kamler - KrasneCesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!
Verze pro zařízení s GPS (mobily, tablety)