Přihlásit
Mobilní verze s GPS

Rýmařov (město) [587]Rýmařov vznikl patrně v 70. l. 13. st. Nejpozději poč. 15. st. mělo již městská práva, přestože se zakládací listina nedochovala a nebo vůbec nebyla sepsána. Rýmařov pak zažil vzestupy i pády, v první půli 17. st. masivní vlnu vystěhovalectví a pak všeobecný mravní úpadek, aby se v 19. století stalo prosperujícím městem s mnoha továrnami (mimojiné úspěšnou textilkou) a trochu kuriózně i městem co do počtu puškařů (12) druhým nejvýznamnějším na Moravě, hned po Brnu! V roce 1868 se stal okresním městem pro politický a soudní okres Rýmařov, tím zůstal i po obsazení oblasti Německem. Okresním městem byl až do roku 1960, kdy okres doplatil na centralizaci a byl spolu s dalšími třemi začleněn do okresu Bruntál. Počátkem 21. století se Rýmařov stal obcí s rozšířenou působností a byl tak obnoven význam Rýmařova coby správního centra oblasti.

Město, historickou součást Moravy, postihlo několik požárů. Ten nejničivějčí koncem 18. stol. zničil téměř celé město, paradoxně dal ale vzniknout idylickému klasicistnímu a empírovému náměstí, kterému dominuje radnice s věží a břidlicovou střechou. Ta jako jediná nepodlehla módnímu trendu tehdejší doby a její přestavba proběhla v barokním stylu.

Nejstarší památkou v obci je Farní kostel sv. archanděla Michaela, původně gotický, začátkem 17. stol. přestavěn ve stylu pozdní renesance. Kopule na kostelních věžích jsou barokní. Neobvyklá je rovněř fara, renesanční s šestibokou věží, dříve královská mincovna a sídlo úřadů.

Nejhodnotnější památkou města je ovšem Kaple Navštívení Panny Marie v Lipkách, barokní, z roku 1714. O fresky v kapli se postaral janovický rodák Jan Kryštof Handke. V současné době se uvažuje o rekonstrukci, zejména o nové omítce, kterou památka naléhavě potřebuje, aby se zaskvěla v původní kráse.

Kromě sakrálních staveb vyniká v Rýmařově rovněž několik secesních vilek, zajímavý je i štít bývalé městské elektrárny. Bohužel komunistický režim a výstavba nových sídlišť drasticky změnila tvář města, kterou se město postupně snaží zlepšit, ne zcela bez úspěchů. Některé památky ovšem nenávratně odvál čas. Více se o dřívějším životě ve městě můžete dozvědět v městském muzeu, které je otevřeno od února do prosince (zavírací den je pondělí).


strana 1
    Vložení nových fotografií přidat fotografie


Města, obce se stejným, nebo podobným názvem
Typ Název Vl. Zn. Okres
město, městys Rýmařov (město) Bruntál(c) 2003-2020 M.Kamler - KrasneCesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!
Verze pro zařízení s GPS (mobily, tablety)