Přihlásit
Mobilní verze s GPS

Bludov (obec) [5714]Obec Bludov se rozprostírá na severním úpatí Českomoravské vrchoviny v nadmořské výšce 470 metrů. Nejblíže sousedí s osadou Zhoř (obec Červené Janovice) a z druhé strany s osadou Vickovice (obec Třebětín). Nejbližší větší obcí jsou Zbraslavice. Okresní město Kutná Hora je vzdáleno asi 20km. Široké okolí je bohaté na vodstvo, zejména rybníky (Katlov, Nový rybník, Stržený rybník, Chobot,...). Nedaleko pramení jeden z přítoků Klejnarky. Také je zde poměrně hustě zalesněný kraj. Porosty jsou převážně smrkové a smíšené. Reliéf katastru obce, čítajícího 200ha, je mírně zvlněný.

První písemné zprávy o obci Bludov jsou z roku 1550. K zajímavostem patří, že do obce, jako první v širokém okolí, byla v roce 1929 zavedena elektřina. V současné době je Bludov jednou z nejmenších obcí v České republice. Obec je od roku 1990 spravována vlastním OÚ a pětičlenným zastupitelstvem.

Přirozený střed obce tvoří kaple sv. Jana Nepomuckého z 19. století, kulturní dům s novou přístavbou obecní úřadovny, krásný starý litinový kříž a dětské hřiště. ČHJ má k dispozici malou hasičskou zbrojnici. V obci je 28 čísel popisných. Domy a chalupy jsou většinou 50 až 100 let staré, ale nově opravené.

Trvale bydlících občanů je 26 a za prací a studiem většinou dojíždějí do blízkých obcí a do Kutné Hory. Přímo v obci podnikají dva občané v dřevovýrobě. Obec má přímé autobusové spojení s Kutnou Horou.

Samotná obec je rozložena v malebném údolí, obklopena lesy, které jsou vyhlášeným rájem houbařů. Zajímavé okolí je vhodné pro pěší turistiku a odpočinek. Je zde krásná příroda, zdravé životní prostředí a klid, což je pro mnohé jistě důležité.


strana 1
    Vložení nových fotografií přidat fotografie


Města, obce se stejným, nebo podobným názvem
Typ Název Vl. Zn. Okres
obec, osada Bludov (obec) Šumperk
obec, osada Bludov (obec) Kutná Hora(c) 2003-2020 M.Kamler - KrasneCesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!
Verze pro zařízení s GPS (mobily, tablety)