Přihlásit
Mobilní verze s GPS

Hlinsko (město) [5197]Hlinsko leží na Českomoravské vrchovině na rozhraní chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy a chráněné krajinné oblasti Železné hory v údolí řeky Chrudimky.

První písemná zmínka o Hlinsku pochází z roku 1349. Město leželo při staré obchodní kupecké cestě vedoucí z Čech na Moravu. Hlinsko náleželo k Rychmburskému panství a do 19. století sdílelo osudy pánů z Pardubic. Odtud také pochází znak města, na kterém je v červeném poli půl koně v kroku s modrou uzdou. Statut města získalo roku 1834. Původně řemeslnické a zemědělské městečko, kde obživu představovalo zejména hrnčířství, drátenictví nebo tkalcovství, se postupně přeměnilo v město průmyslové. Rozvoj souvisel s výstavbou železnice, jejíž provoz byl zahájen v roce 1871. Z průmyslu zaznamenal nástup především kožešnický průmysl, textilní průmysl, strojírenství, pivovarnictví, mlékárenství nebo kamenoprůmysl. Od roku 1865 do roku 1919 bylo Hlinsko okresním městem a spadala do něho celá centrální oblast Českomoravské vrchoviny až po Milovy, Herálec a Svratku. Po roce 1919 se stalo součástí chrudimského okresu s výjimkou let 1949 až 1960, kdy bylo opět okresním městem. Život a styl obyvatelstva na Hlinecku je možné si prohlédnout v historické části města, zvané Betlém, který je památkovou rezervací lidové architektury. Kulturní oblast má v Hlinsku také své zastoupení. Působil zde spisovatel K. V. Rais jako učitel na obecné škole, kde dnes sídlí hlinecké gymnázium, sochař Karel Lidický nebo národopisec Karel Adámek.


strana 1
    Vložení nových fotografií přidat fotografie


Města, obce se stejným, nebo podobným názvem
Typ Název Vl. Zn. Okres
město, městys Hlinsko (město) Chrudim
obec, osada Hlinsko (obec) Přerov(c) 2003-2020 M.Kamler - KrasneCesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!
Verze pro zařízení s GPS (mobily, tablety)