Přihlásit
Mobilní verze s GPS
Olomoucký kraj » okres Šumperk » kostel, kaple, synagoga » Hřbitovní kaple Nanebevzetí Panny Marie - Pekařov (kaple)

Hřbitovní kaple Nanebevzetí Panny Marie - Pekařov (kaple) [508]


foto Hřbitovní kaple Nanebevzetí Panny Marie - Pekařov (kaple)
    Hřbitovní kaple (Kamler)

Hřbitovní kaple Nanebevzetí Panny Marie byla postavena obyvateli Pekařova v první polovině 19. století. Kromě pravidelných mší se tu odehrávaly pohřby a svatby. Kaple přestala být využívaná po nuceném odchodu německých obyvatel po 2. světové válce, v roce 1946. Obec potkal osud společný mnoha vesnicím v českém pohraničí – opuštěná obydlí se nepodařilo dostatečně znovu osídlit (obyvatelé přišedší z naprosto odlišného kulturního prostředí nedokázali podhorskou oblast obývat a záhy, poté co většinou několik domů vybydlili, odešli jinam) a velká část budov byla koncem 50. let srovnána se zemí. Zůstalo jen několik domů, které dnes slouží výhradně k rekreačním účelům. Naštěstí kaple demolici unikla, přestože nebyla využívána.

Ale nezájem, který kapli uchránil před rabováním, se jí stal osudným po roce 1989. Přestože do počátku 90. let byly provedeny pouze dílčí opravy střechy a střešní krytiny kaple, nebyl její celkový stav ještě havarijní. Během 90. let nastal rychlý obrat – do objektu začalo zatékat, objevila se dřevomorka a krom několika předmětů byl celý interiér postupně vykraden.

Projekt obnovy této kaple je realizován od podzimu 2003 (zobrazit průběh projektu) občanským sdružením spolu s obcí Jindřichov, vlastníkem kaple, a s mnoha obyvateli údolí Desné, kteří svůj zájem projevili nezištnou pomocí. Na opravě se opakovaně podílely skautské oddíly ze Šumperka, Prahy a Kroměříže. V kapli jsou příležitostně pořádány benefiční koncerty, ale mezi největší akce pořádané na podporu projektu patří Pekařovská pouť, která se odehrává vždy v polovině srpna ku příležitosti svátku Nanebevzetí Panny Marie. Každým rokem se přímo v Pekařově připravuje divadelní představení, které se provede jedinkrát právě během poutě


Sdílej s přáteli:  Facebook      Twitter


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku     Vložení nových fotografií přidat fotografie

(c) 2003-2020 M.Kamler - KrasneCesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!
Verze pro zařízení s GPS (mobily, tablety)