Přihlásit
Mobilní verze s GPS

Dolní Sokolovec (obec) [4867]Vznik a první známky o obci se datují k roku 1454, kdy se obec skládala ze Svrchních a Dolejších Sokolovců – dnešních Horních a Dolních Sokolovců. Z dostupné literatury a z povídání starousedlíků se dovídáme, že ne vždy se obec jmenovala Sokolovec. Původní název byl zřejmě Sokolov podle nedalekého hradu téhož jména nebo Sokolivice. Avšak nejčastěji užívaný název mezi obyvateli byl Sokoloves, který se také objevuje na starších fotografiích.

Přírodní památkou od roku 1990 je lokalita Písník, která má asi 0,30 ha a čítá velké množství chráněných rostlin a živočichů.

Pod Horním Sokolovcem směrem na Chotěboř po proudu Doubravy vejdeme do Mariánského údolí se známým rybníkem Valcha. Tady v r. 1533 koupili chotěbořští soukeníci pozemek a postavili na něm valchu. V polovině 19.století byla přestavěna na mlýn a v letech 1866-1870 byla přistavěna brusírna skla, kterou v roce 1883 vzala voda.

K Mariánskému údolí a k Valše samé se vážou dvě pověsti. První o kříži nad Valchou a chotěbořském pánu Rašínovi a druhá o jediném synovi majitele brusírny skla, který více než práci se oddával pití, tanci a lovu.

Pokud Vás naše obec a její okolí zaujala a rozhodli jste se nás navštívit, doveze Vás k nám autobus z Chotěboře či Libice nad Doubravou. Cyklistům nabízíme na našich internetových stránkách mapu cyklotrasy a pro turisty je značena trasa z Bílku – zelenou a trasa z Chotěboře – modrou barvou.


Sdílej s přáteli:  Facebook      Twitter


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku     Vložení nových fotografií přidat fotografie


Města, obce se stejným, nebo podobným názvem
Typ Název Vl. Zn. Okres
obec, osada Dolní Sokolovec (obec) Havlíčkův Brod(c) 2003-2020 M.Kamler - KrasneCesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!
Verze pro zařízení s GPS (mobily, tablety)