Přihlásit
Mobilní verze s GPS
Liberecký kraj » okres Liberec » kostel, kaple, synagoga » Kostel Neposkvrněného Početí Panny Marie - Horní Řasnice (kostel)

Kostel Neposkvrněného Početí Panny Marie - Horní Řasnice (kostel) [46338]

Kulturní památka (KP)

Gotický kostel z druhé poloviny 13. století byl poprvé zmíněn až roku 1495 v matrice míšeňského biskupství. Na plášti kostela nalezneme různě rozmístěné pamětní desky z počátku 19. století a skleněnou leptanou tabuli se jmény obětí první světové války.

Středověký kostel je obklopený hřbitovem nalezneme ve střední části obce na svahu nad levým břehem Řasnického potoka. Areál doplňuje ohradní zeď s dvěma brankami a drobná stavba márnice. Kostel se hřbitovem byl založený pravděpodobně spolu s vysazením vesnice. Mapa císařského otisku stabilního katastru z roku 1843 zachycuje areál ve starší podobě bez stavby márnice a novější ohradní zdi. Jednolodní zděný kostel stojící na obdélném půdorysu je orientovaný k severovýchodu. Stavbu uzavírá obdélný presbytář, ke kterému ze severozápadu přiléhá obdélná sakristie navazující v jedné hmotě na předsíň přistavěnou k lodi. Z jihozápadu před loď předstupuje vysoká hranolovitá věž zakončená jehlancovou střechou s cibulí. Ze severozápadu věž rozšiřuje patrová přístavba schodiště vedoucího na emporu. Vysoké sedlové střechy lodi a kněžiště kryjí plechové šablony. Průčelí opatřená hrubou omítkou člení lizénové rámce se zaoblenými vnitřními rohy. Okenní otvory rámují jednoduché hladké šambrány. Při úpatí věže je v jednoduchém žulovém ostění s nadpražním světlíkem umístěn hlavní vstup. Mladší jednokřídlé dveře rámové konstrukce pocházejí z konce 19. století. Prostor lodi a presbytáře prosvětlují původní okenní otvory v podobě půlkruhově zakončené a široce rozevřené špalety a mladší segmentově zakončená okna.


strana 1
    Vložení nových fotografií přidat fotografie

(c) 2003-2020 M.Kamler - KrasneCesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!
Verze pro zařízení s GPS (mobily, tablety)