Přihlásit
Mobilní verze s GPS
Liberecký kraj » okres Semily » drobná památka » Náhrobek dětí Bohdana Kutlíka II - Křížlice (náhrobek)

Náhrobek dětí Bohdana Kutlíka II - Křížlice (náhrobek) [46049]

Kulturní památka (KP)

Náhrobek se nachází v zadní části hřbitova v blízkosti márnice a má podobu jednoduchého kříže. Pochovány jsou zde tři děti místního faráře Bohdana Kutlíka, které zemřely v rozmezí let 1867-1875.

Náhrobek náleží třem zemřelým dětem místního faráře Bohdana Kutlíka a jeho ženy Anny roz. Kratochvílové z Prostějova, kterým zemřelo celkem deset dětí ze třinácti. "Deset rakviček a rakví, obětí epidemie a snad i podvýživy." Bohdan Kutlík (11. 11. 1838 Stará Pazová - ? Slovensko) studoval na gymnáziu v Modré, ordinován byl ve Vídni roku 1862. Do Křížlic přišel 15. 2. 1864 nejprve jako administrátor a o dva měsíce později již jako farář. Založil první včelařský spolek v Čechách, roku 1885. Usiloval o zřízení evangelického sboru v Jilemnici, snaha o proniknutí do měst, kde měli evangelíci menší zastoupení, než v menších obcích. První bohoslužba se konala 28. 9. 1889 v hostinci "V lázních". Mimo Jilemnici založil kazatelskou stanici ve Vysokém a Nymburce. Nejstarší syn Bohdan, studoval teologii, problémový, zemřel v roce 1889 na souchotiny. V roce 1896 odešel s rodinou zpět na Slovensko, přeživší syn Cyril byl malířem.

Kamenný náhrobek tvoří podstavec a vrcholový kříž. Podstavec z načervenalého pískovce má zakladovou desku, sokl a segmentově ukončený dřík s nástavcem. Přední stranu dříku vyplňuje nápisová deska z bílého mramoru v zapuštěném poli s následujícím textem: "Zde na rukou Kristových / odpočívají v pokoji / dítky BOHDANA KUTLÍKA Faráře / z KŘÍŽLIC: / ANNA
strana 1 | dále >

    Vložení nových fotografií přidat fotografie

(c) 2003-2020 M.Kamler - KrasneCesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!
Verze pro zařízení s GPS (mobily, tablety)