Přihlásit
Mobilní verze s GPS

Smilovice (část obce) [44213]Smilovice jsou zhruba na polovině cesty od Týna nad Vltavou, žije zde 100 obyvatel. Je zde kulturní dům s pohostinstvím, prodejna a kaplička. Nedaleko vesnice se doposud nacházejí pozůstatky prachárny a střelnice, která vešla do historie pověstí o nezdařeném atentátu na císařovnu Marii Terezii. Na památku lidí, kteří zde při výbuchu prachárny zahynuli, stojí v malém hájku sousoší zvané Štátule. V plánu je zbudování cyklostezky, která bude přes Smilovice spojovat město Týn nad Vltavou s lázeňským městem Bechyně.

Ves získala název z osobního jména Smil, poprvé je připomínána roku 1366, kdy je uváděna jako součást panství Týn nad Vltavou. Spolu s ním se pak odvíjely dějiny obce. V roce 1942 se Smilovice staly osadou obce Dobšice, od druhé poloviny 20. století osadou obce Žimutice. V obci je dochováno několik zajímavých historických statku, k památkám náleží také zděná Boží muka na okraji obce u křižovatky na Čenkov z 18. stol.


strana 1
    Vložení nových fotografií přidat fotografie


Města, obce se stejným, nebo podobným názvem
Typ Název Vl. Zn. Okres
obec, osada Smilovice (obec) Frýdek-Místek
obec, osada Smilovice (obec) Mladá Boleslav
obec, osada Smilovice (obec) Rakovník
obec, osada Smilovice (osada) Kutná Hora
obec, osada Smilovice (část obce) České Budějovice(c) 2003-2020 M.Kamler - KrasneCesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!
Verze pro zařízení s GPS (mobily, tablety)