Přihlásit
Mobilní verze s GPS

Ruda nad Moravou (obec) [434]Ruda nad Moravou je podhorská obec a najdeme ji severozápadním směrem od města Šumperk a na levém břehu řeky Moravy. K obci Ruda nad Moravou byly připojeny nedaleké osady a to Bartoňov, Radomilov, Hrabenov, Hostice a Štědrákova Lhota a společně mají 2480 obyvatel. V jižní části obce Ruda stojí barokní budova zámku, veřejnosti nepřístupná. Východním směrem od obce se zvedá vrchol Háj ( 631 m.n.m.) na jehož vrcholku byla postavena rozhledna. Obcí vede železniční trať na trase Zábřeh - Hanušovice. Ruda nad Moravou a přilehlé osady jsou výchozím místem řady turistických tras do okolní oblasti Jeseníků. Podél toku řeky Moravy a přes obce vede dálková značená cyklostezka nesoucí název Moravská stezka.

První písená zmínka o obci je z roku 1351. Ve 14. a 15. století byly v obci železné hamry, jež zpracovávaly železnou rudu, jež se v okolí obce těžila. Zajímavostí obce je nález krystalů zirkonu v druhé polovině 19. století a to v oblasti lesa severozápadně od obce. Tyto krystaly měly hodnotu diamantu a jsou uloženy ve vídeňském muzeu. V obci byl v roce 1610 postaven rodem Žerotínů renesanční zámek, jehož zajímavostí je jeho poloha a to na haldě strusky. V roce 1614 byl zámek upraven na lovecké sídlo. V roce 1622 získali zámek Lichtenštejnové a ti jej nechali přestavět v barokním slohu. V zámeckém areálu se dochovala barokní sýpka postavená v roce 1718. Kromě zámku dominuje obci barokní kostel svatého Vavřince pocházející z roku 1784. V sousedství zámku se nachází empírový areál bývalého lihovaru z první poloviny 19. století. Na území obce také najdeme několik soch a sousoší a to klasicistní sochu svatého Jana Nepomuckého z roku 1789, barokní sochu panny Marie z roku 1715, barokní sochu svatého Josefa z roku 1729 a empírové sousoší Kalvárie zhotovené v roce 1825.


strana 1
    Vložení nových fotografií přidat fotografie


Města, obce se stejným, nebo podobným názvem
Typ Název Vl. Zn. Okres
obec, osada Ruda nad Moravou (obec) Šumperk(c) 2003-2020 M.Kamler - KrasneCesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!
Verze pro zařízení s GPS (mobily, tablety)