Přihlásit
Mobilní verze s GPS

Dobrá Voda (část obce) [43364]Obec Dobrá Voda (německy Dobrawod) je vesnice v jižní části okresu Karlovy Vary. Vesnice leží v Tepelské vrchovině v jižní části Karlovarské vrchoviny 9 km jihozápadně od města Toužim, jehož je správní součástí. V roce 2011 zde trvale žilo 122 obyvatel. První písemná zmínka o vesnici pochází z roku 1233. V roce 1880 měla vesnice údajně až 282 obyvatel a patřila k ní i dnes zaniklá osada Thalhäuser (V dolíčku), kdysi část Staré Vsi.

Dobrá Voda byla do konce druhé světové války hojně osídlena obyvateli německé národnosti. V letech 1945–1946 byli Němci v rámci nuceného vysídlení z území Sudet vystěhováni i z Dobré Vody. Později byla vesnice uměle osídlena českými, slovenskými a romskými obyvateli, kteří našli práci zvláště v Jednotném zemědělském družstvu v Kosmové. Dříve v obci fungovala škola a pošta, dnes ve vsi není žádné občanské vybavení.

Západně od Dobré Vody byla ves Dřevohryzy (Zeberhiesch), která v roce 1880 měla 145 obyvatel. Tato ves zanikla po roce 1945, dnes jsou v této oblasti pouze pastviny. U Telecího potoka (německy Röllerbach) mezi Dobrou Vodou a Dřevohryzy býval mlýn U Dvořáků (německy Röllermühle).

 


strana 1
    Vložení nových fotografií přidat fotografie


Města, obce se stejným, nebo podobným názvem
Typ Název Vl. Zn. Okres
obec, osada Dobrá Voda (osada) Klatovy
obec, osada Dobrá Voda u Českých Budějovic (obec) České Budějovice
obec, osada Dobrá Voda u Hořic (obec) Jičín
obec, osada Dobrá Voda (obec) Pelhřimov
obec, osada Dobrá Voda u Pacova (obec) Pelhřimov
obec, osada Dobrá Voda (obec) Žďár nad Sázavou
obec, osada Dobrá Voda (osada) Jihlava
obec, osada Dobrá Voda (část obce) Karlovy Vary(c) 2003-2020 M.Kamler - KrasneCesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!
Verze pro zařízení s GPS (mobily, tablety)