Přihlásit
Mobilní verze s GPS
Královéhradecký kraj » okres Náchod » drobná památka » Pilíř se sochou sv. Antonína Paduánského - Police nad Metují (sloup)

Pilíř se sochou sv. Antonína Paduánského - Police nad Metují (sloup) [42277]

Kulturní památka (KP)

Socha stojí v bývalé městská čtvrti Strážnice a Záměst. Socha sv. Antonína Paduánského z roku 1800 je hodnotnou ukázkou sochařské tvorby regionu v období přelomu 18. a 19. století.

Socha s podstavcem o celkové výšce cca 3,5 m, materiál místní pískovec. Socha složena ze čtyř částí, čtvrý díl tvoří postava světce. Postaveno na terénu, podstavec ve spodní části předsazený vpřed, mírně konvexní. V horní části spodního soklu po stranách voluty směrem ke středu s vejcovcem. Střední část má na konvexní ploše vpředu vytesán velký oválový rám, nahoře zdobený mašlemi, dole snítka se dvěma růžemi. Nápis v oválu nečitelný, značně ovětralý. V horní části nahoru vzedmutá římsa, ve středu dvě okřídlené hlavičky andílků. Pod nimi kartuš se zcela ovětralým monogramem. Ve střední části vzadu ovětralý nápist, nečitelný, špatně čitelné datum vročení 1800. Zcela nahoře socha sv. Antonína Paduánského s dítětem na pravé ruce.


strana 1
    Vložení nových fotografií přidat fotografie

(c) 2003-2020 M.Kamler - KrasneCesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!
Verze pro zařízení s GPS (mobily, tablety)