Vyhledávání lokalit (cílů)
Jihočeský kraj » okres České Budějovice » architektonická zajímavost » Venkovská usedlost č.p.4 - Radošovice (zajímavost)

www.krasnecesko.cz/lokality/42235-venkovska-usedlost-c-p-4-radosovice-zajimavost.html

Venkovská usedlost č.p.4 - Radošovice (zajímavost)

[ ID: 42235 ]     Kulturní památka (KP)     

Turistický cíl Venkovská usedlost č.p.4 - Radošovice (zajímavost)


Sdílej s přáteli: Facebook Twitter Google+


Vložení nových fotografií přidat fotografie

Typická ukázka selskobarokní zástavby poloviny 19. století založená na starších základech s bohatou výzdobou průčelí s využitím ozdobných šambrán, lizén, pilastrů, říms a dalších dekorativních prků.

Uzavřená zemědělská usedlost uprostřed vyvýšené jižní fronty návsi. Do návsi je usedlost obrácena štítem obdélného obytného stavení hmotově spojeným s chlévem, na který navazuje hmotově shodný štítem oddělený obdélný objekt stájí, který původně pokračoval téměř až ke stodole, poslední část objektu dnes zbourána (dle EL šlo o původní výměnek). Východní část dvora je zastavěna objektem špýcharu, ke kterému je připojena užší a nižší budova složená z chléva a kolny. Mezi špýcharem a obytným stavením uzavírá usedlost vjezdová brána s brankou. Jižní stranu dvora uzavírá obdélná stodola, která je dnes vlastnicky z usedlosti vyloučena. Mezi kolnou a stodolou býval volný prostor, dnes zastavěný nově postavenými zděnými voliérami. Obdobné voliéry jsou vystavěny rovněž na místě zaniklého objektu mezi chlévy a stodolou. Voliéry, pergola a novodobé zídky nejsou předmětem památkové ochrany.


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku


NALEZNETE V OKOLÍ


restaurace hotely, penziony, chaty a kempy
sportovní zařízení kulturní zařízení
památky a zajímavosti cyklotrasyPřidat akci Přidat akci

Aktuální místní akce:


Nebyla nalezena žádná aktuální místní akce. Pokud nějakou veřejnou akci pořádáte, můžete ji zdarma propagovat.
http://www.alpina.cz(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze