Vyhledávání lokalit (cílů)
Jihočeský kraj » okres Strakonice » kostel, kaple, synagoga » Kaple sv. Anny - Lnáře (kaple)

www.krasnecesko.cz/lokality/41521-kaple-sv-anny-lnare-kaple.html

Kaple sv. Anny - Lnáře (kaple)

[ ID: 41521 ]     Kulturní památka (KP)     

Turistický cíl Kaple sv. Anny - Lnáře (kaple)


Sdílej s přáteli: Facebook Twitter Google+


Vložení nových fotografií přidat fotografie

Při východním okraji města Lnáře se nachází barokní klasicistně přestavěná kaple sv. Anny, zvaná Kalvárie. Kaple se nachází v blízkosti bývalého hospodářského dvora Anín, kde se dochoval špýchar s hrázděnou výplní stěn, který je rovněž památkově chráněný. Kaple je samostatně stojící stavbou na vyvýšeném prostoru. Kaple tvoří významný architektonický, urbanistický a krajinotvorný prvek. Památková ochrana se vztahuje na kapli včetně pozemku.

Roku 1702 založila majitelka panství Lnáře hraběnka Zuzana Terezie Renata Černínová z Martinic na návrší za zámeckým parkem vrcholně barokní kapli k poctě Ukřižování Ježíše Krista, zvanou Kalvárie. Podle nepodložených informací vedla ke kapli od zámku cesta lemovaná po obou stranách alejí vzrostlých stromů. Roku 1840 byla kaple přestavěna v klasicistním stylu a nově zasvěcena sv. Anně na počest Anny de Árvay, manželky tehdejšího majitele Lnář hraběte Klementa Václava Linckera z Lützenwicku.

Kaple sv. Anny je cenným dokladem drobné sakrální architektury, která tvoří významný krajinotvorný a architektonický prvek v obci Lnáře. Hodnotu kaple podtrhuje štuková výzdoba kaple, trojúhelný štít završený křížem a hranolová zvonička přistavěná ke kapli a je zakončená jehlancovou stříškou nad profilovanou členěnou římsou. Památková ochrana se vztahuje na kapli s pozemkem.


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku


NALEZNETE V OKOLÍ


restaurace hotely, penziony, chaty a kempy
sportovní zařízení kulturní zařízení
památky a zajímavosti cyklotrasyPřidat akci Přidat akci

Aktuální místní akce:


Nebyla nalezena žádná aktuální místní akce. Pokud nějakou veřejnou akci pořádáte, můžete ji zdarma propagovat.
http://www.alpina.cz(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze