Přihlásit
Mobilní verze s GPS

Mořina (obec) [4151]První zmínka o obci se nachází v historických pramenech v roce 1338, kdy si Štěpán z Tetína se svolením krále Jana Lucemburského směnil statek s řádem křižovníků s červenou hvězdou. Dále tento dvorec se čtyřmi lány polností vlastnil král Karel IV., který jej pronajímal na doživotí svým oblíbeným výtvarným umělcům: roku 1360 to byl malíř Mikuláš Wurmser ze Štrasburku a roku 1367 mistr Theodorik. Za krále Václava IV. pronájmy pokračovaly.

Turisticky Mořina láká především jako výchozí bod ke známým lomům, z nichž ten nejnavštěvovanější, Velká Amerika, se nachází pouhý 1 km západně od obce. Dalším místem k návštěvě je židovský hřbitov založený r. 1735-36, jehož nejstarší dochovaný náhrobek pochází z roku 1741. Na návsi stojí původně gotický kostel sv. Stanislava založený císařem Karlem IV. v roce 1353, který byl v 18. století barokně přestavěn. U tohoto kostela rostou dvě památné lípy malolisté o stáří 200 a 100 let a obvodech kmenů 470 a 230 cm. Lípy jsou chráněnými památnými stromy. Směrem na jihozápad lze dojít k hradu Karlštejn.


strana 1
    Vložení nových fotografií přidat fotografie


Města, obce se stejným, nebo podobným názvem
Typ Název Vl. Zn. Okres
obec, osada Mořina (obec) Beroun(c) 2003-2020 M.Kamler - KrasneCesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!
Verze pro zařízení s GPS (mobily, tablety)