Vyhledávání lokalit (cílů)
Vysočina » okres Třebíč » víceúčelové zařízení » Zámek Vlčí kopec - Kladeruby nad Oslavou (zámeček)

www.krasnecesko.cz/lokality/41128-zamek-vlci-kopec-kladeruby-nad-oslavou-zamecek.html

Zámek Vlčí kopec - Kladeruby nad Oslavou (zámeček)

[ ID: 41128 ]     Kulturní památka (KP)      další pojmenování: Heinrichslust (Jindřichovo zátiší)


HODNOCENÍ
0%
hodnotitelů: 0

  Turistické trasy a cyklotrasy v okolí:
značka cyklotrasa


  Znak / logoTuristický cíl Zámek Vlčí kopec - Kladeruby nad Oslavou (zámeček)


Sdílej s přáteli: Facebook Twitter Google+

foto Zámek Vlčí kopec - Kladeruby nad Oslavou (zámeček)
Zámek Vlčí kopec ()

Vložení nových fotografií přidat fotografie

Na katastru obce Kladeruby nad Oslavou leží lovecký zámeček na Vlčím kopci od vídeňského architekta Josefa Kornhäusela, který nechal vybudovat Jindřich Vilém Haugwitz z Biskupic (1770 – 1842) v letech 1829 - 1830. Celý areál původně tvořil komplex budov pro hosty a služebnictvo, které jsou z větší části zachované. Náměšťské panstvo sem jezdilo tehdy pravidelně na 1 až 3 týdny na přelomu září a října. Byly zde pořádány okolním panstvem oblíbené a hojně navštěvované hony na jeleny, daňky a černou zvěř. Hraběcí lesy byly vlastně soustavou obor, ohrazených dřevěnými kůly s měděnými dráty, s nadchody pro pěší nad nimi na stezkách a cestách a s vraty na vozových cestách. Svahy kolem hlubokého koryta řeky a potoků byly protkány soustavou loveckých stezek, lidově zvaných „pirštajchy“ (snad z německého Bergteige – horská stezka). Umožňovaly lovcům pohodlnou chůzi a výhled na dostřel na obě strany.

S náměšťským zámkem je Vlčí kopec dodnes spojen skvělou soukromou cestou nazvanou Annastrasse (Annina cesta). Byla vybudována v letech 1882 – 1884, jak uvádí deska, zasazená v granulitové skále u brodu přes řeku Oslavu. Těsně nad ním byla udržována „Jindřichova lávka“ pro pěší, vybudovaná a slavnostně otevřená 29.6.1929 Klubem českých turistů v Třebíči, který jí udržoval a obnovoval. Na počest majitele náměšťského panství byla nazvána Jindřichova lávka.

Po roce 1948 však již nebyla po povodních obnovována. Poblíž zámečku na Vlčím kopci byla obydlí pro hosty, služebnictvo a myslivna (v té nyní bydlí správce areálu). Výše na rovném prostranství u ústí aleje směrem k rozhledně Babylon byla ještě hájenka, konírny a kočárovny z režného zdiva, které již byly strženy v dobách, kdy areál sloužil jako letní tábor pro děti zaměstnanců Jihomoravských energetických závodů, dnes JME a.s. K areálu ještě patřila již zmíněná rozhledna Babylon, již neexistující bouda „Žampion“ a pavilon Gloriet.

Na svazích pod zámečkem bylo i několik stanovišť pro „střelbu ku ptáku“, na nichž střelci dokazovali v odpočinkových dnech svou střeleckou pohotovost a zdatnost. Náměšťský zámek se zajímavou hudební tradicí měl i vlastní kapelu, složenou z kantorů a služebnictva. Jako kapelník zde působil i slezský skladatel Gottfried Rieger (1764 – 1855), který složil kantátu s názvem „Ode an Heinrichslust“ (Óda na Jindřichovo zátiší). Autor německého textu není uveden. Je ale dost možné, že ho složil sám Jindřich Haugwitz, vynikající překladatel a autor řady textů.

V 70. letech 20. století sloužil areál Vlčího kopce jako ubytovna pro dělníky stavějící hráz Dukovanské vodní nádrže.


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku


NALEZNETE V OKOLÍ


restaurace hotely, penziony, chaty a kempy
sportovní zařízení kulturní zařízení
památky a zajímavosti cyklotrasyPřidat akci Přidat akci

Aktuální místní akce:


Nebyla nalezena žádná aktuální místní akce. Pokud nějakou veřejnou akci pořádáte, můžete ji zdarma propagovat.
http://www.alpina.cz(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze