Přihlásit
Mobilní verze s GPS

Chlum (obec) [4020]První písemná zmínka o obci Chlum pochází již z roku 1295. Od 13. století se název vsi Chlum nijak neměnil. Pojem „chlum“ ve staročeštině znamená „zalesněné návrší s dlouhým hřebenem“. Jméno Chlum je tedy obvykle přiřčeno obci ležící na takovém kopci, resp. pod takovým kopcem. V našem případě lze pravděpodobně mluvit o poloze pod Javornickou hůrou (583 m n.m.), nebo o poloze, která je zejména ze směru od Trhového Štěpánova výrazně vyvýšená a mohla být v ranném středověku ještě zalesněná. Velký rozkvět obce nastal na konci 18. a v první polovině 19. století. V letech 1780 - 1790 je doloženo 27 usedlostí a počet obyvatel se začal zvyšovat. V roce 1848 dosáhl 231 a v obci byla rovněž založena škola, která ovšem po půl století zaniká. Další plodné období spadá do začátku století dvacátého - v roce 1908 byl založen hasičský sbor a v roce 1909 postavena kaplička zasvěcená sv. Janu Nepomuckému.

Mnoho toho nevíme, třeba nám někdo pomůže. Napište starostovi...  V novodobé historii byl Chlum v rámci slučování v 70. letech přičleněn ke střediskové obci Zdislavice. Tento stav trval do roku 1990, kdy došlo k obnovení samostatné obce Chlum. V současnosti žije v Chlumu 145 obyvatel v 52 obytných domech. V obci je obecní vodovod, který řeší dlouholetý nedostatek kvalitní pitné vody. Ve vsi působí Sbor dobrovolných hasičů a sportovní klub. Jejich členové se každoročně zúčastňují sportovních akcí a pomáhají ve spoluprácí s OÚ pořádat sportovní a společenské akce nejen pro děti.  Stará kaplička byla v roce 2006 nahrazena novou kaplí, která je intenzívně využívána věřícími nejen z Chlumu.


Sdílej s přáteli:  Facebook      Twitter


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku     Vložení nových fotografií přidat fotografie


Města, obce se stejným, nebo podobným názvem
Typ Název Vl. Zn. Okres
obec, osada Chlum (obec) Plzeň-jih
obec, osada Chlum (obec) Rokycany
obec, osada Chlum (obec) Benešov
obec, osada Chlum (obec) Česká Lípa
obec, osada Chlum u Třeboně (obec) Jindřichův Hradec
obec, osada Chlum (obec) Strakonice
obec, osada Chlum (obec) Třebíč
obec, osada Chlum Svaté Maří (obec) Sokolov
obec, osada Chlum (osada) Kutná Hora
obec, osada Chlum (osada) Hradec Králové
obec, osada Chlum (osada) Karlovy Vary
obec, osada Chlum (osada) Příbram
obec, osada Chlum (část obce) Český Krumlov
obec, osada Chlum (část obce) Prachatice(c) 2003-2020 M.Kamler - KrasneCesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!
Verze pro zařízení s GPS (mobily, tablety)