Přihlásit
Mobilní verze s GPS

Lazníky (obec) [402]



V minulosti byly Lazníky nazývány Velkými (též Velké Lesinky). Už v první polovině 11. století je za své věrné služby dostal od knížete Břetislava přerovský purkrabí Smil. Od něj získal Velké Lazníky

V roce 1065 olomoucký biskup Jan I. Ve 14. století byly Lazníky v držení mnoha drobných vladyckých rodin, z nichž někteří tu měli často jen nepatrný majetek. Byly zde dvory a také dvě tvrze, podle nichž se osada dělila na Dolní Lazníky (tvrz zde zanikla asi počátkem 17. století přeměněna v panský dvůr, zcela přestavěný v první polovině 19. století a coby hospodářský objekt slouží dodně). Každá tato část byla až do 16. století samostatným statkem, každá měla jiné vlastníky i jiné osudy. To se změnilo, až když bly obě připojeny k sousednímu veselskému panství (Horní Lazníky v roce 1597 a Dolní Lazníky počátkem 17. století). Od té doby až do zániku patrimoniálního zřízení v roce 1848 měly Lazníky a Veselíčko společného majitele - významný moravský šlechtický rod Podstatských z Prusinovic, pozdějších hrabat Podstatských - Lichtenštejnů.

Popis znaku:
V modrém štítě postava až po stehna ve stříbrné plátové zbroji a se stíbrnou kolčí přílbou, mající na prsou modrou růži se zlatým semínkem a provázená nahoře dvěma stříbrnými růžemi se zlatými semínky.


Sdílej s přáteli:  Facebook      Twitter


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku     Vložení nových fotografií přidat fotografie


Města, obce se stejným, nebo podobným názvem
Typ Název Vl. Zn. Okres
obec, osada Lazníky (obec) Přerov



(c) 2003-2020 M.Kamler - KrasneCesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!
Verze pro zařízení s GPS (mobily, tablety)