Přihlásit
Mobilní verze s GPS

Milíře (obec) [3896]



Milíře (něm. Brand) a část Zadní Milíře (něm. Girnberg) jsou poměrně mladé obce, které vznikly v 17. století při poslední kolonizační vlně pomezního hvozdu. Již  dříve procházela územím dnešní obce Milíře středověká zemská stezka z Čech přes pomezní hrad Tachov do Bärnau v Horním Falcku a dále do Norimberka. Určitým svědectvím  této stezky jsou rozvaliny bývalého hostince, které se nacházejí  uprostřed polí na cestěk bývalému Albertsdorfskému mlýnu, o němž první zmínka se vztahuje  k roku 1607. Na   této stezce rovněž leží zbytky tzv. Švédského domu, který ovšem pocházel z pozdější doby.

Zejména za majitele tachovského panství Jana Filipa Husmanna (1623 - 1651)zde vznikaly jakési "lesní domky". Nově sem přišedším osadníkům tu byla přidělena místa pro jejich výstavbu. Tehdejší obyvatelé museli vykácet stromy, zkultivovat půdu a z vytěženého dřeva v milířích pálili uhlí. Tehdy byl také založen u Albertsdorfského mlýna velký rybník, po němž se plavilo dřevo. Ten zanikl po velké průtrži 25. července 1871, když se protrhla hráz, a nebyl již v původní velikosti obnoven.

Lesní domky byly roztroušeny  osamoceně nebo stály  jen v menších skupinách, proto je dnešní obec Milíře rozlehlá na poměrně velké ploše.  O Milířích najdeme první zmínku v roce1669 a o Zadních Milířích až později - v roce 1778. Obživu si osadníci zajišťovali prací v lese, povozničením, jako zedníci a řemeslníci nebo docházením za prací do malých podniků v okolí nebo v Tachově. Významnou roli měla domácká výroba (soustružení, výroba knoflíků a pod.). Ke každého domku patřila menší výměra několika hektarů půdy,  větší výměry byly výjimkou. Půdu do vlastnictví získali osadníci po roce 1850, tvrdé podhorské podmínky však umožňovaly jen někdy získání zemědělských přebytků a možnost jejich prodeje na trhu.

Roku 1814 byl položen základní kámen kostela sv. Petra a Pavla a k němu byla postavena fara. Základní kámen školy byl položen 3. července 1827. Ta byla postupně přestavěna na trojtřídní školu (1878). Kostel, fara a škola byly v poslední době opraveny a tvoří půvabné historické centrum obce.   Jak už bylo uvedeno, obec je velmi rozlehlá. V zimě se děti ze Zadních Milířů jen těžko   dostávaly do školy (v létě zase do školy příliš nechodily), a  tak byla v roce 1874     postavena škola i na Zadních Milířích. V současné době patří k Zadním   Milířům i několik domků původně tvořících malou obec  Planinka.Zpočátku prodělala obec rychlý rozvoj. Nejvíce obyvatel měla v polovině minulého století. V roce 1938 se udává 1 118 obyvatel a 207 domů. V poválečném období zůstala řada domů neosídlena. K tomu přispěla celá řada faktorů. Na prvním místě to bylo rozložení obce téměř na hranicích s Německem a obavy obyvatel z možného dalšího útoku ze strany sousedního Německa.Dalším problémem jistě byla odlehlost od většího města, rozptýlená zástavba, těžší přírodní a životní podmínky. Případné obyvatele též odrazovala malá možnost pracovních příležitostí. V 50. letech 20. století ke všem těmto problémům ještě přibylo vytvoření pohraničního pásma a z toho plynoucí omezení.

LučinaJedním z nejzávažnějších novodobých počinů je vybudování vodního díla Lučina na počátku sedmdesátých let 20. století na řece Mži, kdy celá oblast obcí Obora, Milíře, Mýto byla zbavena přirozeného centra, a tedy i možnosti organické integrace obcí. Byla vytvořena pásma hygienické ochrany a to přineslo řadu omezení, která dodnes nebyla obcím i občanům vykompenzována 


Sdílej s přáteli:  Facebook      Twitter


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku     Vložení nových fotografií přidat fotografie


Města, obce se stejným, nebo podobným názvem
Typ Název Vl. Zn. Okres
obec, osada Milíře (obec) Tachov



(c) 2003-2020 M.Kamler - KrasneCesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!
Verze pro zařízení s GPS (mobily, tablety)