Vyhledávání lokalit (cílů)
Moravskoslezský kraj » okres Frýdek-Místek » kostel, kaple, synagoga » Kostel sv. Jana Křtitele - Palkovice (kostel)

www.krasnecesko.cz/lokality/38908-kostel-sv-jana-krtitele-palkovice-kostel.html

Kostel sv. Jana Křtitele - Palkovice (kostel)

[ ID: 38908 ]         


HODNOCENÍ
90%
hodnotitelů: 1

  Turistické trasy a cyklotrasy v okolí:
značka značka žlutá cyklotrasa
6004 , 6006 , Greenway K-M-W


Turistický cíl Kostel sv. Jana Křtitele - Palkovice (kostel)


Sdílej s přáteli: Facebook Twitter Google+

foto Kostel sv. Jana Křtitele - Palkovice (kostel)
Kostel sv. Jana Křtitele (foto: Dlouhý Aleš) ()

Vložení nových fotografií přidat fotografie

Farní kostel v Palkovicích pochází z roku 1631. Velice starou, nově opravenou památku, lze pohodlně navštívit v centru obce (bus). Jedná se o jednolodní stavbu se sanktusníkem a s věží u vstupu, v zadní části se nachází presbytář. Kostel obklopuje místní hřbitov, kde zvenčí ke kostelu přimyká malá kaple Panny Marie. Zajímavost představuje nápis na kostel z dob založení: „TENTO HRAMGEST ZBVDOWAN KECCZIAKCHVALE PAN BOHV Z NAKLADEM DZEDZINI PALKOWICZ ZAVRZADVGRV FOGTA ONDRA WASICE BARTOSA KVLHANA 1631“ (Tento chrám jest zbudován ke cti a chvále Pánubohu z nákladu vesnice Palkovice za úřadujíciho fojta Ondry Vašice a Bartoša Kulhana 1631). Před vchodem do areálu je kříž z Hukvald s chronogramem: „ANNO HoCVo VM DeoVo VIeX strVere hoC opVs H.C.“ („Roku tohoto Bohu vystavěli toto dílo“), přičemž MDCCXVVVVVVI lze vyjádřit číslovkou 1741 (špatně římskými čísly).

Kostel je postaven z kamene a jedná se o velmi hodnotnou architekturu z doby třicetileté války. V době 1. sv. války musel kostel odevzdat dva zvony pro válečné účely. V r. 1928 byly pořízeny 3 zvony nové, ty však byly v r. 1942 německými fašisty odebrány, proto byl v r. 1943 pořízen malý železný zvon, který však praskl. V r. 1947 byl instalován na kostelní věži jeden železný zvon. Tento zvon byl v roce 1993 nahrazen třemi novými (Jan, Anežka, Václav), které byly 11. 7. 1993 vysvěceny. Do roku 1786 jezdili do palkovského kostela sloužit mše kněží místečtí, poté byl ustanoven v obci 1. lokální kaplan. Farní budova je z r. 1768.


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku


NALEZNETE V OKOLÍ


restaurace hotely, penziony, chaty a kempy
sportovní zařízení kulturní zařízení
památky a zajímavosti cyklotrasyPřidat akci Přidat akci

Aktuální místní akce:


Nebyla nalezena žádná aktuální místní akce. Pokud nějakou veřejnou akci pořádáte, můžete ji zdarma propagovat.
http://www.alpina.cz(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze