Vyhledávání lokalit (cílů)
Olomoucký kraj » okres Šumperk » lidová architektura » Venkovská usedlost č.p.9- Leština (lidová architektura)

www.krasnecesko.cz/lokality/37538-venkovska-usedlost-c-p-9-lestina-lidova-architektura.html

Venkovská usedlost č.p.9- Leština (lidová architektura)

[ ID: 37538 ]     Kulturní památka (KP)     


HODNOCENÍ
0%
hodnotitelů: 0

  Turistické trasy a cyklotrasy v okolí:
značka značka žlutá cyklotrasa
51 ,


Turistický cíl Venkovská usedlost č.p.9- Leština (lidová architektura)


Sdílej s přáteli: Facebook Twitter Google+

foto Venkovská usedlost č.p.9- Leština (lidová architektura)
Venkovská usedlost č.p. 9 ()

Vložení nových fotografií přidat fotografie

Architektonicky a urbanisticky hodnotná součást zástavby části jižní fronty návsi. Při tvrdé adaptaci, která hleděla spíše na zužitkovatelnost objektu než na památkovou podstatu stavby, došlo k odstranění řady vnitřních konstrukcí, narušení původní dispozice a celkového vzhledu. V kontextu ostatních modernizovaných objektů a novostaveb však stále významně připomíná podobu obce, jakou mohla mít v 19. století.

V souvislé zástavbě samostatně stojící objekt bývalé venkovské usedlosti. Zděný přízemní objekt se sedlovou štítově orientovanou střechou s betonovou krytinou, má dle katastrální mapy šířku při uličním průčelí 12,2 m, při dvorním průčelí 7,4 m a délku cca 40 m. Dům je osazený na mírně předstupující hladký sokl. Lichoběžníkový štít o menším sklonu střešních rovin je od přízemí oddělený masivním korunním kladím. Předsazení římsy je vynášené naznačenými stlačenými hranolovými konzolkami, římsa je profilovaná dvěma podvaly. Je zastřešená betonovou taškou. Do hladkého vlysu zabíhají čtyři niky, do nichž jsou vsazená obdélná okna. Niky také přerušují průběžný architráv. Plocha je opatřená kvádrovou rustikou. V poprsích oken je pod parapetem nízká profilovaná římsa, která je při hranách niky stočená dolů a vniká do nich. Nad druhou a třetí okenní osou jsou vsazená také okna ve štítě. Ta jsou rámována profilovanou šambránou. Mezi okny je edikula složená z kruhových polosloupů a segmentové římsy. Polosloupy jsou osazené na hranolových pilířích vycházejících ze střešní roviny nad římsou. Tyto pilíře jsou ukončené dvakrát předsazenou římsou. Patku polosloupů tvoří obloun. Hlavice je válcová, protáhlá, zdobená kanelováním. O abakusy se opírá segmentová římsa a v pokračování osy polosloupů hranolové podstavce s jehlany. V edikule je nika se záklenkem ve tvaru asyrského oblouku. V nice je lidová malba poprsí madony s Ježíškem na pozadí kužele světla vycházejícího z holubice nad ní. Po stranách světelného paprsku jsou postavy andělů. Západní průčelí je ve střední části vtažené do půdorysu, čímž vzniklo kryté náspí vynášené zděnou arkádou se čtyřmi stlačenými oblouky. Náspí je zaklenuté čtyřmi poli placky. V přední části náspí je vstup do komerčně využívaného přízemí, v zadní části je nástup k bytům v přízemí a podkroví. Objekt není podsklepený.


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku


NALEZNETE V OKOLÍ


restaurace hotely, penziony, chaty a kempy
sportovní zařízení kulturní zařízení
památky a zajímavosti cyklotrasyPřidat akci Přidat akci

Aktuální místní akce:


Nebyla nalezena žádná aktuální místní akce. Pokud nějakou veřejnou akci pořádáte, můžete ji zdarma propagovat.
http://www.alpina.cz(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze