Přihlásit
Mobilní verze s GPS
Olomoucký kraj » okres Olomouc » botanická zahrada, park » Botanická zahrada - Olomouc (botanická zahrada)

Botanická zahrada - Olomouc (botanická zahrada) [37047]
První botanická zahrada v olomouckých parcích byla založena na přelomu 20. století, a to na území Smetanových sadů. (Časový primát ve městě ale drží botanická zahrada, která byla situována u dominikánského kláštera na Sokolské třídě (dříve Bělidla). Založil ji Martin Ehrmann, profesor přírodních věd na zdejší univerzitě v letech 1837 –1866. Ehrmann byl velmi činný jako spisovatel a jako chemik věnoval mnoho článků a spisů potřebám drogistickým. Po zrušení univerzity byla zrušena rovněž jeho zahrada.)

Botanická zahrada v dnešních Smetanových sadech vznikla roku 1898 na podnět profesora zdejší obchodní akademie Leopolda Franka a měla v první řadě sloužit školským, a pak i vědeckým účelům. Městské zastupitelstvo dalo zahradě k používání pozemek měšťanského fondu Maxe Josefa – za Smetanovými sady u železniční trati, jehož zahrada (dnešní Botanická zahrada Univerzity Palackého)dosud užívá. Roku 1901 byl již provoz v chodu. V roce 1906 byl zřízen skleník a posléze i meteorologická stanice.)

Současný areál botanické zahrady Výstaviště Flora Olomouc s rozáriem, alpinem, zahradami národů i krátkodobými expozicemi jarních a letních cibulnatých a hlíznatých rostlin se rozkládá na ploše tzv. Korunní pevnůstky v Bezručových sadech. Tato část původního hradebního pásu města byla k parkovému areálu olomouckého výstaviště připojena v šedesátých letech 20. století.


strana 1
    Vložení nových fotografií přidat fotografie

(c) 2003-2020 M.Kamler - KrasneCesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!
Verze pro zařízení s GPS (mobily, tablety)