Vyhledávání lokalit (cílů)
Moravskoslezský kraj » okres Ostrava-město » rezervace, přír.zajímavost » Rybník Štěpán - Martinov (rybník)

www.krasnecesko.cz/lokality/35656-rybnik-Stepan-martinov-rybnik.html

Rybník Štěpán - Martinov (rybník)

[ ID: 35656 ]         


HODNOCENÍ
0%
hodnotitelů: 0

  Turistické trasy a cyklotrasy v okolí:
modrá cyklotrasa
5 ,


Turistický cíl Rybník Štěpán - Martinov (rybník)


Sdílej s přáteli: Facebook Twitter Google+

foto Rybník Štěpán -  Martinov (rybník)
(foto: Jarmila Ročáková) ()

Vložení nových fotografií přidat fotografie

Štěpán je přírodní rezervace, kterou najdeme severním směrem od městské části Martinov. Přírodní rezervaci Štěpán tvoří rybník Štěpán a okolní mokřady, kde jsou na několika místech tůně. Rybník a mokřady obklopuje lužní les s jilmovými doubravami a mokřadními olšinami. Oblast přírodní rezervace se nachází v široké nivě řeky Opavy. V mokřadech roste především rozlehlý porost Rákosin, které doplňují vysoké ostřice. Mokřady postupně přecházejí ve vlhkou louku. Kolem Rákosin rostou vrbové křoviny a na hladině rybníka můžeme vidět kotvici plovoucí, leknín bělostný, nepukalku plovoucía stulík žlutý. Na břehu vodní plochy roste kosatec žlutý a žabník trávolistý. Na loukách obklopujících mokřady a vodní plochu se daří na několika místech prstnatci májovému. Mezi živočichy žijícími ve vodě rybníka Štěpán objevily odborníci velmi vzácného chrostíka a nad hladinou bylo napočítáno více jak 21 druhů vážek. Mezi vodou a břehem se pohybuje několik druhů obojživelníků a mezi nimi kriticky ohrožené čolek velký, skokan ostronosý a štíhlý. Kromě obojživelníků se tu vyskytují tři druhy plazů, z nichž velmi významná je užovka podplamatá. Ve zdejší lokalitě se objevuje na 160 druhů ptáků a kolem 86 druhů se tu uhnízdilo. Můžeme tu spatřit kriticky ohrožené druhy a to bukáčka malého a vodouše rudonohého a nebo silně ohrožené druhy a to čírku modrou, lžičáka pestrého, chřástala kropenatého a bekasina otavního.

Rybník využívají jako přestávku v dlouhé cestě do teplých krajů vodní ptáci, kteří tudy na jaře a na podzim prolétají. Tato oblast je chráněná jako přírodní rezervace od roku 1994 a 1995 a zaujímá rozlohu 45,24 hektarů.

Lokalita se nachází v nadmořské výšce 212 až 215 metrů. Od konečné autobusu městské hromadné dopravy v Ostravě-Martinově se vydáme po modré značce východním směrem až k toku řeky Opavy, odtud pokračujeme proti toku severním směrem a po té co dojdeme k rybníku ocitneme se ve východní části přírodní rezervace Štěpán. Okrajem této rezervace prochází také značená cyklistická trasa, na kterou se můžeme připojit u železniční stanice Ostrava-Třebovice a odtud jet proti toku Opavy severním směrem. Od železniční stanice ve městě Hlučín se vydáme jihozápadním směrem po modré značce kolem zatopené pískovny až k rozcestí Děhylov-železniční stanice. Dále pokračujeme stále po modré značce jihovýchodním směrem k rybníku Štěpán a kolem loděnice v Děhylově.


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku


NALEZNETE V OKOLÍ


restaurace hotely, penziony, chaty a kempy
sportovní zařízení kulturní zařízení
památky a zajímavosti cyklotrasyPřidat akci Přidat akci

Aktuální místní akce:


Nebyla nalezena žádná aktuální místní akce. Pokud nějakou veřejnou akci pořádáte, můžete ji zdarma propagovat.
http://www.alpina.cz(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze