Přihlásit
Mobilní verze s GPS

Kejnice (obec) [3472]



O historii naší obce jsem se začala zajímat po smrti svého otce, kdy jsem vyřizovala pozůstalost a našla jsem v jeho písemnostech i kroniku, která byla psána od roku 1925, protože v roce 1920 byl vydán zákon o psaní obecních kronik, tato kronika byla psána panem Burianem Bohumilem,který bydlel v Kejnicích čp.1, je zde popsáno jen několik málo stran a poslední zápis je z roku 1939,což je tedy 14let,ale to v historii samotné je jen kapka v moři.I přesto mě toto přivedlo na myšlenku,že o svém rodišti nic nevím a začala jsem se o historii Kejnic zajímat blíže.Když jsem probádala mnoho spisů v archivech a muzeích a také v pozemkových knihách,začala jsem tyto poznatky převádět do písemné podoby.V roce 1996 jsem byla oslovena tehdejším starostou naší obce panem Jiřím Rebanem, zda bych nechtěla psát kroniku pro obec, souhlasila jsem a tím se vlastně moje činnost jakoby zlegalizovala,a od té doby se snažím zaznamenávat dění v naší obci a tím zaznamenávám samotnou historii.

Kejnice jsou součástí Šumavy, která je chráněnou krajinnou oblastí, Kejnice leží na rozhraní Západočeského a Jihočeského kraje. V naší blízkosti teče řeka Otava, která byla již od pradávna také jedním z důvodů osidlování této oblasti. Tedy nejen lesy a úrodná půda, ale i zlato, které bylo v řece Otavě dávalo kraji hospodářskou důležitost. Již někdy v polovině 1.tisíciletí po Kristu, což je někdy na konci 5. a 6.století, se mluví o jakési "pootavské civilizaci", která zde sídlila. Šumava jako taková je velice zajímavá, je zde mnoho památek a proto také celkem velký turistický ruch. Šumavou se nechali inspirovat i někteří autoři, ať již básníci, spisovatelé nebo hudebníci. O Šumavě jako takové by se dali psát určitě romány, ale to není mým účelem, proto přejdu na naší obec.

Velmi důležité pro naší obec bylo okolí, a to hlavně z důvodů,že se v našem okolí nacházely důležité objekty, a to hlavně v Nezamyslicích, kde se nacházel kostel, ve Frymburku, Žichovicích, Rabí, ale i v Kalenicích. S těmito místy je úzce spjata i historie naší obce. O jednotlivých místech se nebudu rozšiřovat, pokud by měl někdo zájem,má možnost si nahlédnout do historie daných obcí, a nebo může nahlédnout i do naší kroniky, kde mám historii těchto míst popsanou.

Než začnu opravdu samotnou historii, je třeba se zmínit o tom, že než se počalo užívati názvu Kejnice, uběhlo mnoho let, ba i staletí a jméno toto prošlo několika změnami a vývojovými stádii. Původní osada se jmenovala Kanice, osada lidu Káňových (v té době se zde zdržoval jistý Káně z Kotíku, od jehož jména je jméno toto odvozeno. Základem je tedy slovo Kaň. Mezi samohlásku "a" a souhlásku "ň" se vkládalo "j", které je připisováno k občasnému vkládání této souhlásky mezi jiné, k němuž docházelo v Jižních Čechách,čímž vznikl nový tvar "Kajnice". Změna z "kaj" na "kej" je srovnávána s častou podobou ve staročeštině, tím tedy vzniklo Kejnice. V historických pramenech se ovšem můžeme setkat i s jinými tvary, jako jsou například Chejnice, ale jisté je,že od roku 1854 vyly úředně uznány jako Kajnice a až od roku 1886 jako Kejnice. Roku 1850 při rozpadu a zrušení patrimoniálního zřízení a zavádění samosprávy se obec nazývala Kajnice a byla součástí tehdejšího horažďovického okresu, a to až do roku 1869, kdy se staly Kejnice součástí okresu strakonického, kde byly až do roku 1930, kdy byl obnoven okres horažďovický. V roce 1961 se stal součástí nově vytvořeného okresu klatovského, a tím se i kejnice staly součástí klatovského okresu a jsou jí doposud.

Kejnice jsou malou obcí,která je tvořena dvěma částmi, a to Kejnice a Karlovce.Celková výměra činí 370 ha a nadmořská výška je 540 m, a u Karlovců je to 572 m.n.m. V roce 1840 měly Kejnice 34 domů a 255 obyvatel a byl zde mlýn a to v místech kde je dnes čp.39. V roce 1930 při sčítání obyvatel zde bylo 47 domů a 244 obyvatel. V roce 1970 bylo 53 domů a 197 obyvatel. Roku 1980 byl stav 59 domů, z toho pouze 50 obydlených a 187 obyvatel. V roce 1997 byl stav 57 domů a 134 obyvatel.

Počátky historie naší obce Kejnice jsou spojeny s darovací listinou z roku 1045. Jak je známo, dokonce z listinného dokladu. Do této doby patřil tento kraj vládnoucímu rodu Přemyslovců a před nimi zřejmě slovanskému kmeni Prácheňanů. Jisté je, že roku 1045 byly Kejnice darovány břevnovskému klášteru,ovšem v současné době víme, že darovací listina je padělkem, ale i přesto si dovolím z ní citovat: " Z lásky a na paměť blahoslaveného Wintíře, poustevníka, který mne křtem svatým do církve Kristovy přijal, a kterého je třeba v kostele břevnovském pochovati, udělil jsem klášteru v kraji prácheňském ležící tyto vesnice s lidmi a poli, lesy a lukami, a to : Hydčice a tamtéž vesnici stejného jména Hydčice s řekou, Hejnou a dvůr Na újezdci s příslušenstvím, Domoraz a Kalenice s dvěma lidmi, Nezamyslice a Kejnice půl vesnice, Krejnice a Škodru, Zvotoky a Žihobce, Žichovice s řekou Otavou a s mlýnem a lukami, Psáře a Kravolusice, Volšovy a Staňkov, Podmokly s clem na Březníku."

Martin I. jako jeden z nejvýznamějších břevnovských opatů, vyměnil Kejnice s Krejnicemi se Zdeslavem z Kasejovic a jeho bratrem Zdeňkem ze Střely za jejich ves Třebovice, které ležely poblíž Břevnova, toto proběhlo kolem roku 1260. Pánové z Kasejovic, jejichž potomci Kaničtí, dlouho pobívali v Kanicích a psali se z Kanic. Roku 1417 byl hrad ve Frymburku zničen, a tím i Kejnice připadly k hradu v Rabí. Král Zikmund dal za své dluhy zástavu, a to roku 1437, rodu Rýzmberků, tím se Kejnice definitivně dostávají do rukou tohoto rodu. Roku 1546 přechází majetek ne Břetislava z Rýzmberka a Švihova a ten Kejnice prodává blízkému sousedovi Zbynku Berkovi z Dubé na Strakonicku. Od Švihovských z Rýzmberka odkoupil rábské panství roku 1547 Jindřich Kurzpach, který byl příbuzný přes manželku Půty Švihovského. Švihovští chtěli nejdříve odprodat jen část panství, ale nakonec prodali skoro celé, a to právě Kurzpachovi - jak je psáno v deskách zemských za 1750 kop, do tohoto panství spadaly samozřejmě i Kejnice. Kurzpach některé části panství zastavoval a odprodal je roku 1557 Divišovi Malovcovi z Libějovic a na Libějovicích, a z tohoto prodeje je i záznam o největších usedlících v obci Kejnice, kteří museli platit dávky.

Kejnice prošly mnoha změnami a také mnoha pohromami, které se zde staly.S příchodem 20.století byly největšími změnami a nejen pro Kejnice, ale celý svět dvě světové války, kdy bylo obilí zabavováno již na polích a to ve prospěch státu, mléko bylo na lístky a to jen určité množství, obilí se prodávalo na černo a to za velmi vysoké ceny,až za 500-600 Korun. S válkami bylo samozřejmě spjato i rukování mužů. V první sv.válce nejprve rukovali jen muži do 36 let, potom od 46 let do 52 let. V roce 1915 začali rukovat i hoši od 19ti let a v roce 1916 již od 18ti let. Z naší vesnice narukovalo do první světové války 54 mužů.

V roce 1918 válka skončila. I přesto, že byla bída, tak se ve vsi budovalo - hlavně komunikace a přejezdové kanály.

V roce 1930 byly vysázeny lípy na návsi a to již druhá řada, ta první byla vysázena v roce 1916, a na jaře roku 1931 byly vysázeny topoly podél silnice, v roce 1932 byly vysázeny topoly u obecní louky v Ložích a podél silnice vedoucí na Karlovce.

Během dalších let byl založen sbor dobrovolných hasičů, proběhla druhá světová válka, byla nouze a bída, ale někdy i lepší časy. Obec vybudovala obecní vodovod, a nakonec po revoluci v roce 1989 kdy byla možnost osamostatnění se Kejnice osamostatnily a tak máme svůj obecní úřad a zastupitele a rozhodujeme si sami za sebe, což není vůbec k zahození. Chtěla bych znovu podotknout, že toto je je malý výtah z kroniky, a proto kdo by měl zájem se dozvědět o Kejnicích více má kdykoli možnost nahlédnout a přečíst si podrobně jak to všechno vlastně bylo.

Jako ukončení tohoto nástinnu naší minulosti bych si dovolila napsat o naší malé kapličce, které stojí uprostřed návsi.

Naše kaplička je zasvěcena navštívení Panny Marie, přesné datum jejího vzniku není známo. První zmínka o kapli pochází z pamětní knihy a to z roku 1846. Kaple tato je barokní, lidová, obdelníková se štítem členěným pilastry. Uvnitř se nachází obrazy "křížové cesty" a niky se sochami sv.Šebestiána a sv.biskupa. Je zde též barokní lidový oltářík, na němž je socha Panny Marie v náručí držícího Ježíška. Kaple má svůj kalich, bílé mešní roucho i misál. V roce 1861 byla kaple opravena a hned toho roku 30.června byla posvěcena panem děkanem Dubnem za přitomnosti p.faráře bukovnického Václava Veselého a p.faráře volenického Františka Šmidingera. Na první neděli v červenci připadla pouť, o které se ráno konala velká slavná bohoslužba v kapli. Avšak stalo se, že místní občané spojili si s touto poutní slavností veselost a hojné pití, jak je doslovně psáno: "spojili si mnozí opilství do němoty a pranice". A proto p.děkan Duben rozhodl a pouť v Kejnicích zrušil, a to na celých 78 let. Tedy až v roce 1939 - 14.července byla pouť obnovena a velice se vydařila, bylo mnoho lidí a mládenci zdejší chasy zajistili hudební doprovod a průvod. Děvčata zase nazkoušela písně s mariánskými náměty, které zde zazpívaly. Od této doby je zde pouť slavena každoročně. V roce 1922 byla kaple vykradena. Teď v poslední době byla každoročně obílena panem Václavem Rebanem z čp.10, který však zemřel a tak jeho štafetu přebral syn, také Václav. V roce 1993 byla opravena a přeložena střecha a bylo uděláno nové plechování. Nyní kaple slouží při mších o pouti a ke květnovému pomodlení spíše těch starších občanů na památku navštívení Panny Marie. Také je na kapli umístěn zvon, kterým se vyzvání poledne a večer klekání a také umíráček, když někdo ze vsi zemře. Dříve se zvinilo ručně a byl určen člověk, který to měl na starosti, byl to také pan Reban Václav z čp 10, ale ten úplně nejstarší.Po jeho smrti byl zvon připojen na elektrický strojek a hodiny, které zvonění sami spouští.

Tímto bych ukončila své krátké vyprávění o historii Kejnic. Budu se těšit na to, že bude mít někdo zájem se podívat do historie místa odkud pochází, a že mu budu moci být v jeho poznávání nápomocna.

kronikářka obce Kejnice - Jana Vrzalová (roz.Vítovcová, čp.5)


Sdílej s přáteli:  Facebook      Twitter


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku     Vložení nových fotografií přidat fotografie


Města, obce se stejným, nebo podobným názvem
Typ Název Vl. Zn. Okres
obec, osada Kejnice (obec) Klatovy



(c) 2003-2020 M.Kamler - KrasneCesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!
Verze pro zařízení s GPS (mobily, tablety)