Přihlásit
Mobilní verze s GPS

Bzenec (město) [3015]Město Bzenec se nachází mezi Kyjovem a Veselím nad Moravou na silnici č. 54, vedoucí ze Znojma do slovenského Nového Mesta nad Váhom. Leží pouhých 10 km od folkloristům dobře známé Strážnice. Od okresního města Hodonín je vzdálen 24 km. Z hlediska umístění města se dá říci, že se nachází v centru Slovácka. Na jižní straně katastru protéká řeka Morava a město zde sousedí s městem Strážnice, které je známé svým Mezinárodním folklórním festivalem. Ze strany východní je to pak město Veselí nad Moravou a ze strany západní město Kyjov.

Geologické poměry, klimatické podmínky a provotřídní kategorie vinohradnické půdní bonity vytvářejí podmínky pro pěstování špičkových kultivarů vinné révy. Některé dosahují výraznějších znaků kvality než ve své původní vlasti, což platí zvláště pro ryzlink rýnský – produkce z bzeneckých vinohradů je označována ochrannou stoletou známkou Bzenecká lipka. Podobně proslulý i Bzenecký Zlatý hrozen, bzenecké červené burgundské špičkových kultivarů vinné révy.

Každoročně v půli srpna se do Bzence sjíždějí návštěvníci z širokého okolí na Bzeneckou pouť k svátku Panny Marie. Konají se tady bohoslužby i klasický trh. Neméně známou slavností je Bzenecké vinobraní v polovině září, s jarmarkem řemeslných výrobků, výstavami, koncerty, pouťovými atrakcemi i taneční veselicí.

Městský znak vznikal postupně od konce 15. století a objevují se v něm prvky kropáčů z Nevědomí, pánů ze Žerotína. Barvy nejsou spolehlivě doloženy. Na modrém štítě je stříbrná hradní zeď z kvádrů s otevřenou bránou uprostřed. V bráně je červeně oděné rámě s mečem. Po stranách brány vrcholí hradba cimbuřím o čtyřech stěnkách po každé straně. Nad branou je zeď vyšší a má rovněž 4 stěnky cimbuří. Nad zdí vystupují dvě čtyřhranné, rovněž stříbrné věže, každá se dvěma okny nad sebou, s cimbuřím o čtyřech stínkách a červenou kvelbovou střechou se zlatými makovicemi. Mezi věžemi je nad cimbuřím červený štítek, na němž ze stříbrného trojvrší vyrůstá červený dvouocasý lev se zlatou korunou na hlavě. Nad ním jsou tři stříbrné lilie vějířovitě rozložené na štítě. V červnu roku 2007 byla městu Bzenec udělena také vlajka, kterou představuje list dělený bílým kosmým pruhem vycházejícím z první čtvrtiny horního okraje a druhé čtvrtiny dolního okraje na žerďové modré pole a vlající červené pole s modrým klínem vycházejícím z druhé poloviny horního okraje a dosahujícím do druhé třetiny šířky listu a s bílým kosmým liliovým žezlem u bílého pruhu.

Město s 4240 obyvateli se může pochlubit novou úpravou středu města, ale i celkově zrekonstruovaným náměstím Svobody s dominantním historickým mariánským sloupem i novodobou kašnou s fontánou.


strana 1
    Vložení nových fotografií přidat fotografie


Města, obce se stejným, nebo podobným názvem
Typ Název Vl. Zn. Okres
město, městys Bzenec (město) Hodonín(c) 2003-2020 M.Kamler - KrasneCesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!
Verze pro zařízení s GPS (mobily, tablety)