Přihlásit
Mobilní verze s GPS
Liberecký kraj » okres Semily » rozhledna » Rozhledna Přední Žalý (rozhledna)

Rozhledna Přední Žalý (rozhledna) [29666]
Zřejmě v roce 1836 byla na kopci Přední Žalý (1019m) vystavěna jednoduchá dřevěná konstrukce sloužící vyměřování a signalizaci. Nabízela i daleké výhledy do okolí. Postupem času však byl výhled z ní zakryt okolními stromy, což vedlo v roce 1888 německý Krkonošský spolek (Riesengebirgsverein) k výstavbě 15m vysoké železné vyhlídky. Na vrcholu měla ukazatele světových stran a větrnou korouhev. Úřední povolení k jejímu užívání však vrchlabský Horský spolek nedostal. Podmínku hraběte Harracha o tom, že návštěva rozhledny bude pro všechny bezplatná, spolek přijal. Výrok okresního hejtmanství v Jilemnici však zněl, že povolení k provozu nedá, protože konstrukce rozhledny je slabá a tím nezpůsobilá. Tomu nešlo odporovat a nezbylo nic jiného, než rozhlednu v roce 1890 rozebrat. To asi potěšilo hraběte Harracha, podporovatele české turistiky.                

Hned v roce 1890 nechal na plochém vrcholu Předního Žalého postavit na vysoké kamenné podezdívce dřevěnou restauraci. O dva roky později pak vedle ní masivní kamennou čtyřbokou rozhlednu s názvem Františka Josefa I. (otevřena 7. září 1892). Části německého obyvatelstva se to příliš nelíbilo. Zřejmě způsobili několik požárů restaurace, které se nepodařilo objasnit. V roce 1900 lehla restaurace definitivně popelem, nicméně v obnovené podobě fungovala až do roku 1943, kdy zcela zanikla.                

Roku 1890 zde byla vystavěna dřevěná restaurace s verandou. Sloužila do roku 1900, kdy vyhořela. V obnovené podobě fungovala do roku 1943, kdy zanikla.                

V 90. letech minulého století prošla 18m vysoká rozhledna rozsáhlou rekonstrukcí. Krátce nato získala i nehezkou ozdobu v podobě antén telekomunikačních zařízení.                

V roce 2007 byl soukromým investorem Vladimírem Nývltem předložen kontroverzní návrh vystavět na základech bývalé restaurace velkou dřevěnou archu s proskleným trupem, která by sloužila jako restaurace. Proti záměru se postavili v petici jak občané nedalekého Benecka, tak příslušné úřady. Nakonec na inkriminovaném místě vyrostla v letech 2008 až 2009 za cca 7 mil. Kč napodobenina původní roubené turistické chaty. Její realizaci provedla firma Dřevotes ze Šumperka. Turistům byla nová chata otevřena v červenci 2009. Naleznou zde nejen úkryt za špatného počasí, ale také základní suvenýry, potřebné informace o okolí, bezbariérové sociální zařízení, internet a základní občerstvení. Atmosféru hor dotváří kachlová kamna a terasa s výhledem do kraje.                

Samotná rozhledna se v druhé polovině roku roku 2011 a na jaře 2012 dočkala opravy (do rozhledny kvůli narušenému zdivu zatékalo, statika stavby byla narušena). Rekonstrukce za zhruba 2,2 mil. Kč, která byla financována z rozpočtu města Jilemnice a z Evropského zemědělského fondu (resp. z Programu obnovy venkova), zahrnula dle zjednodušené projektové dokumentace zpracované ing. Jiřím Kubátem ze Špindlerova Mlýna statickou stabilizaci základů, zpevnění zdiva a opravu schodiště a podlahy vyhlídkového ochozu. Realizace byla na základě výběrového řízení svěřena jilemnické firmě Kampa - Marynka s.r.o. a subdodavateli Truhlářství Jiří Sehnal, Mříčná. Veškeré připravované práce konzultovalo město Jilemnice - jako vlastník rozhledny - s Národním památkovým ústavem. Zároveň byly učiněny kroky k tomu, aby byla rozhledna zařezena mezi kulturní památky. Znovuotevření rozhledny proběhlo 4. července 2012.


strana 1
    Vložení nových fotografií přidat fotografie

(c) 2003-2020 M.Kamler - KrasneCesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!
Verze pro zařízení s GPS (mobily, tablety)