SPD.cz


Vyhledávání lokalit (cílů)

Jihomoravský kraj » okres Brno-venkov » kostel, kaple, synagoga » Farní kostel sv. Jakuba staršího - Pohořelice (kostel)

turistická známka Farní kostel sv. Jakuba staršího - Pohořelice (kostel)

Farní kostel sv. Jakuba staršího - Pohořelice (kostel)

[ ID: 29423 ]     Kulturní památka (KP)     

Turistický cíl Farní kostel sv. Jakuba staršího - Pohořelice (kostel)


Sdílej se světem: Facebook Twitter Google+ LinkedIn

foto Farní kostel sv. Jakuba staršího - Pohořelice (kostel)
Kostel sv. Jakuba staršího (xhlav)

Vložení nových fotografiíPřidat fotografie

Farní kostel sv. Jakuba Staršího je architektonickou dominantou Pohořelic. Jeho jádro tvoří ranně gotická stavba z 13. století s dochovanými architektonickými články z doby vzniku i z dob pozdějších gotických úprav.


Původní menší kostel, v románském slohu, byl spolu s městem zničen požárem v roce 1278. Poté byl v několika stavebních etapách v rozmezí let 1290-1580 postaven trojlodní gotický kostel, s příčnou lodí, polygonem presbytáře a čtyřbokou věží, osazenou asymetricky v západním průčelí. Přesnou posloupnost a datování velmi složitého stavebního vývoje kostela se dosud nepodařilo jednoznačně určit. Nejstarší částí kostela však zřejmě bude presbytář postavený před rokem 1323. 


Roku 1668 provedl brněnský stavitel Ruprecht renesanční úpravy, především prolomením nových půlkruhových okenních otvorů a zazděním většiny původních gotických oken. Unikátní gotické fresky na bocích hlavní lodi mohou znázorňovat světce, starozákonní proroky, případně šlechtické donátory kostela. Fresky byly snad v luteránském období Pohořelic překryty vápennými líčkami a na řadu let zapomenuty. Odkryty byly při stavebních úpravách v roce 1934. Kostel byl obklopen hřbitovem do roku 1831, kdy byl zřízen nový hřbitov za městem.
    


strana 1 | dále >Vložení nových fotografiípřidat text nebo poznámku


NALEZNETE V OKOLÍ


restaurace hotely, penziony, chaty a kempy
sportovní zařízení kulturní zařízení
památky a zajímavosti cyklotrasy


Přidat akci Přidat akci

Aktuální místní akce:

Nebyla nalezena žádná aktuální místní akce. Pokud nějakou veřejnou akci pořádáte, můžete ji zdarma propagovat.Penzion selský dvůr - Počerny - Karlovy Vary
reklama
http://www.alpina.cz