Přihlásit
Mobilní verze s GPS

Velvary (město) [2810]



Město Velvary se nachází v severovýchodní části kladenského okresu, na Červeném a Bakovském potoce.

První historická zmínka o Velvarech pochází z roku 1282, jako o farní osadě od roku 1337. Na městečko byly Velvary povýšeny za vlády Karla IV, ale všechny doklady o tom shořely. Doloženo bylo až povýšení na město v roce 1482 králem Vladislavem II. Jagelonským.

Renesanční kronikář Václav Hájek z Libočan, který neměl rád "bílá místa" v dějinách, a proto se je snažil zaplnit vlastními - více či méně pravděpodobnými příběhy, dal ve své Kronice české z roku 1541 vznik a jméno města Velvar do souvislosti s boji knížete Boleslava I. proti Maďarům. Vypráví, že náčelník Maďarů Jichan měl v táboře u vsi Uhy sen, v němž mu jakýsi muž podal chlebovou střídku a přikázal mu založit město. Maďaři tak učinili a nazvali osadu Střídové Město, maďarsky Belvar, což počeštěno znělo Velvar. Takovýto výklad ovšem pozdější bádání odmítlo a vysvětlovalo jméno obce ze základu "var", což prý ve staré češtině znamenalo "obydlený dům". A kupodivu se vyskytl i názor, že šlo o obec velvaru, tedy lidi, kteří velmi mnoho vařili. Ani jeden z těchto výkladu nepostrádal fantazii, ale slovo "var" nejpravděpodobněji označovalo místa, kde ze země vyvěrají prameny, takže tam voda klokotá a vlní se, jako když vře. Předpony malo- a vel- pak odlišovaly velikost obcí, které vedle sebe v daném místě vznikly.

Velvarsko je krajinou, která patří svou polohou i utvářením terénu k Podřipsku. Mírně zvlněná krajina je protnutá Červeným a Bakovským potokem, které se právě ve Velvarech stékají a směřují odtud k dolnímu toku Vltavy. Kolem těchto vodních toků se už od pravěku usazovali lidé, kteří tuto zemi osídlili mnohem dříve než na homolovitý Říp měl a mohl vystoupit bájný praotec Čech v čele našich slovanských předků.

Archeologické nálezy, uložené ve sbírkách Městského muzea ve Velvarech i v Národním muzeu v Praze, dokládají nejstarší osídlení už v mladší době kamenné (neolitu), z níž pochází sídliště prvních zemědělců v Uhách (lid kultury s vypíchanou keramikou 5. - 4. tisíciletí př. n. l.). Z pozdní doby kamenné (eneolitu) pochází významný nález skříňkového hrobu z období kultury s kanelovanou keramikou, objeveny ve Velvarech za mostem ve směru na Černuc v roce 1889. Kromě pozůstatku dvou koster byly v hrobě čtyři nádoby, měděné ozdoby a mořské škeble. Množství a pro tehdejší prostředí i unikátnost měděných ozdob vedly některé badatelé k názoru, že se jedná o pohřbeného obchodníka, který k nám přisel z jihovýchodní Evropy. Z doby bronzové (2. tisíciletí př. n. l.) pochází řada nálezů dosvědčujících pobyt lidu s kulturou unetickou v Černuci, Hospozíně, Ješíně i ve Velvarech. Sklad obchodníka nebo kovolijce dokládá nález 19 bronzových hřiven v Hospozíně, kde byl také objeven depot asi 90 bronzových zlomků na sídlišti lidu s kulturou knovízskou (pozdní doba bronzová 1300 - 800 př. n. l.). Tato oblast byla téměř" nepřetržitě osídlena i v následujících obdobích. Z nichž připomeňme alespoň kostrový hrob z mladší doby železné (latenské) z Nové Vsi, jehož bohatá výbava - meč, kopí, štít, nůž, spona, stříbrné a jantarové šperky vede k domněnce, že se jednalo o hrob náčelníka. Poklad zlatých keltských mincí tzv. duhovek byl objeven v Černuci a doba stěhování národů nám v témže místě na germánském pohřebišti zanechala unikátní torzo bronzové kultovní sošky třírohého býčka. To už se ale blížila doba, kdy do České kotliny v několika proudech přicházeli Slované. V jejím středu se usadil kmen Čechů, v němž postupně nabyl největší moci rod Přemyslovců, který svou doménu s centrálními hradišti Prahou, Levým Hradcem a Budči zabezpečil pohraničními hrady, z níchž oblast dnešního Velvarska chránil na severu Mělník, na východě Stará Boleslav a na západě Libušín. Podrobnější obraz dějů, které se v této oblasti tehdy odehrávaly, nám sporé archeologické i písemné prameny nedovolují vykreslit. Vzhledem k tomu, že tudy později procházela obchodní cesta z Prahy k zemské bráně v Krušných horách, můžeme předpokládat, že kromě obchodníků tudy táhla i vojska v době častých konfliktů českých panovníků s vládci Svaté říše římské. Tam, kde bylo nutno přebrodit Červený a Bakovský potok, což byla zároveň vzdálenost jednodenního pochodu obchodnické karavany s naloženými soumary či s těžkými nákladními vozy, začala postupně vyrůstat osada s tvrzí-dnešní Malovary, a nedaleko od nich o něco později větší osada-Velvary.


Sdílej s přáteli:  Facebook      Twitter


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku     Vložení nových fotografií přidat fotografie


Města, obce se stejným, nebo podobným názvem
Typ Název Vl. Zn. Okres
město, městys Velvary (město) Kladno



(c) 2003-2020 M.Kamler - KrasneCesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!
Verze pro zařízení s GPS (mobily, tablety)