Přihlásit
Mobilní verze s GPS
Jihomoravský kraj » okres Blansko » památný strom » státem chráněné lípy - Černá Hora (památný strom)

státem chráněné lípy - Černá Hora (památný strom) [24451]Turistická cesta v Černé Hoře vedoucí pod zámkem je lemována jedenácti památnými , státem chráněnými lipami .

Druhá skupina památných stromů v těsné blízkost cesty roste kolem černohorského rybníka , Oborský rybník s ostrůvkem uprostřed , a všech 70 exemplářů již mnoho desetiletí zpevňuje hráz a násypy kolem něj .

Za památné stromy je možno prohlásit stromy , jejich skupiny nebo stromořadí , které vynikají svým vzrůstem nebo věkem , tvořící významné krajinné dominanty , zvláště cenné dřeviny i nepůvodních druhů a v neposlední řadě i dřeviny historicky cenné , které jsou památníky historických událostí nebo se k nim vztahují různé pověsti a báje .

Při výběru stromu za památné je třeba zvážit jak důvody pro jejich ochranu , tak zdravotní stav a možnost dalšího vývoje . Za památný je možno prohlásit i strom již odumřelý nebo torzo stromu .

Památné stromy se vyskytují nejen v extravilánech a v okrajových částech měst a obcí , ale i přímo v jejich centrech a mnohdy tam sdílí těžký úděl v městském prostředí .

Památné stromy je zakázáno poškozovat , ničit a rušit v jejich přirozeném vývoji . Samozřejmě to platí i pro ostatní dřeviny i když nejsou chráněny státem . Každý památný strom má své ochranné pásmo , ve kterém není povolena žádná , pro památný strom škodlivá , činnost . Veškeré stromy , které byly na území České republiky vyhlášeny za památné jsou evidovány v ústředním seznamu Agentury ochrany přírody a krajiny ČR v Praze . V terénu jsou tyto stromy označeny tabulkou s malým státním znakem ČR a nápisem památný strom nebo skupina památných stromů . Může být doplněna informační cedulí s údaji vážících se k danému exempláři či exemplářům

Lípy tvoří skupinu opadavých dlouhověkých mohutných stromů čeledi lipovitých dorůstajících výšly až 30 metrů s obvodem kmene 3 - 4 metry . Jejich dřevo je velmi měkké a mimořádně vhodné k řezbářským pracem . Sušený květ se používá do bylinných léčivých směsí . Je známo sedm druhů , z nichž u našich podmíkách jsou nejvíce rozšířeny lípa malolistá = srdčitá , lípa velkolistá = širokolistá , jejich přirozený , v přírodě spontálně vzniklý kříženec lípa obecná = evropská . V parcích a arboretech jsou vysazovány dovezené okrasné druhy - lípa zelená = krymská s převislými větvemi , lípa stříbrná = plstnatá s listy na rubu plstnatě bíle zbarvenými , lípa řapíkatá a lípa americká .

Lípa je český národní strom a její ratolesti obvykle doprovázejí státní symboly .


Sdílej s přáteli:  Facebook      Twitter


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku     Vložení nových fotografií přidat fotografie

(c) 2003-2020 M.Kamler - KrasneCesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!
Verze pro zařízení s GPS (mobily, tablety)