Vyhledávání lokalit (cílů)
Jihomoravský kraj » okres Brno-město » historická budova » Kounicovy koleje - Brno (historická budova)

www.krasnecesko.cz/lokality/24447-kounicovy-koleje-brno-historicka-budova.html

Kounicovy koleje - Brno (historická budova)

[ ID: 24447 ]     Národní kulturní památka (NKP)     

Turistický cíl Kounicovy koleje - Brno (historická budova)


Sdílej s přáteli: Facebook Twitter Google+

foto Kounicovy koleje - Brno (historická budova)
Kounicovy koleje (xhlav)

Vložení nových fotografií přidat fotografie

Postsecesní budova Kounicových kolejí tradicionálního slohového pojetí se sgrafitovou výzdobou byla postavena z finančních prostředků nadace JUDr. Václava Roberta hraběte z Kounic ( 1897 - 1913 ) v letech 1922 - 1923 na katastru brněnského předměstí Žabovřesky a po svém donátorovi byla budova pojmenována . Byla postavena podle projektu profesora české techniky v Brně Karla Huga Kepky . Sgrafitovou výzdobu fasády mezi okny nejvyššího patra dokončil Ladislav Novák v roce 1925 . Od počátku o šlo velkoryse pojatou čtyřpatrovou budovu pro 500 studentů se zastavěnou plochou 2 209 m2 . Celý studentský areál měl rozlohu 16 480 m2 na severozápadním svahu Kraví Hory vymezený ulicemi Březinovou , Mučednickou , Královou a Tolstého . Slavnostní otevření se uskutečnilo 24. května 1925 v rámci oslav 25. výročí založení České vysoké školy technické v Brně .

Po obsazení ČSR odtud němečtí okupanti , v rámci akce proti vysokým školám , odvlekli 17.listopadu 1939 173 studentů a odtransportovali je do koncentračního tábora Sachsenhausen , ostatní nájemníci se museli okamžitě vystěhovat . Hned počátkem roku 1940 převzalo budovu kolejí s veškerým mobiliářem gestapo , německá tajná policie , a zřídilo v nich provizorní věznici . Věznice měla dva bloky A a B a oba bloky spojovala část s hlavním vchodem . Objekt byl obehnán vysokým plotem z ostnatého drátu , interier přeměněn v cely a na shromaždiště transportů . V suterénních prostorách se prováděly výslechy . Od roku 1941 se ve dvorním traktu prováděly popravy . K poslední popravě došlo 18.dubna 1945 , kdy zahynily tři osoby . Němci vyklidili koleje dvěma transporty 10. a 17. dubna 1945 a ve dnech 18 a 19. dubna 1945 byli propuštěni z Kounicových kolejí poslední vězni . Empirickým rozborem čísel zatčených a analýzou realizací odbojových skupin gestapem lze dojít k závěru , že " kouničkami " prošlo během války asi 30 000 osob . Počet obětí se pohybuje v rozmezí od 750 po 800 osob . Ani toto číslo nemusí být konečné , neboť někteří byli odváženi a popravováni bezprostředně jinde . Všeobecně se v průvodcích městem udává asi 1 300 obětí .

V roce 1999 získala budovu Veterinární a farmaceutická fakulta . V letech 1999 - 2001 prošel celý objekt rekonstrukcí .

Kounicovy koleje se tak staly v letech 1940 - 1945 místem nesmírného utrpení tisíců internovaných lidí a jejich nejbližších příbuzných . Proto byly po právu roku 1978 prohlášeny Národní kulturní památkou .

Areál kolejí je volně přístupný a nádvoří je pietně upraveno . V budově je pamětní síň s malou expozicí , kterou spravuje Český svaz bojovníků za svobodu .


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku


NALEZNETE V OKOLÍ


restaurace hotely, penziony, chaty a kempy
sportovní zařízení kulturní zařízení
památky a zajímavosti cyklotrasyPřidat akci Přidat akci

Aktuální místní akce:


Nebyla nalezena žádná aktuální místní akce. Pokud nějakou veřejnou akci pořádáte, můžete ji zdarma propagovat.
http://www.alpina.cz(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze