Vyhledávání lokalit (cílů)
Jihomoravský kraj » okres Blansko » památný strom » státem chráněné lípy - Karolín (památný strom)

www.krasnecesko.cz/lokality/24416-statem-chranene-lipy-karolin-pamatny-strom.html

státem chráněné lípy - Karolín (památný strom)

[ ID: 24416 ]         HODNOCENÍ
0%
hodnotitelů: 0

  Turistické trasy a cyklotrasy v okolí:
žlutá cyklotrasa
,


Turistický cíl státem chráněné lípy - Karolín (památný strom)


Sdílej s přáteli: Facebook Twitter Google+

foto státem chráněné lípy - Karolín (památný strom)
Památná lípa (pilgrim)

Vložení nových fotografií přidat fotografie

Na návsi osady Karolín na svazích počínající Drahanské vrchoviny je skupina státem chráněných lip . Lípy tvoří zelené prostředí uprostřed tohoto malého sídelního celku .Některé jsou poškozené povětrnostními vlivy , sněhem a větrem , ale je o ně pečováno . Dutiny po vylomených větvích jsou zakryty šindelovou krytinou , aby do stromu nezatékalo a nedocházelo ke hnilobným procesům uvnitř kmene .

Za památné stromy je možno prohlásit stromy , jejich skupiny nebo stromořadí , které vynikají svým vzrůstem nebo věkem , tvořící významné krajinné dominanty , zvláště cenné dřeviny i nepůvodních druhů a v neposlední řadě i dřeviny historicky cenné , které jsou památníky historických událostí nebo se k nim vztahují různé pověsti a báje .

Při výběru stromu za památné je třeba zvážit jak důvody pro jejich ochranu , tak zdravotní stav a možnost dalšího vývoje . Za památný je možno prohlásit i strom již odumřelý nebo torzo stromu .

Památné stromy se vyskytují nejen v extravilánech a v okrajových částech měst a obcí , ale i přímo v jejich centrech a mnohdy tam sdílí těžký úděl v městském prostředí .

Památné stromy je zakázáno poškozovat , ničit a rušit v jejich přirozeném vývoji . Samozřejmě to platí i pro ostatní dřeviny i když nejsou chráněny státem . Každý památný strom má své ochranné pásmo , ve kterém není povolena žádná , pro památný strom škodlivá , činnost . Veškeré stromy , které byly na území České republiky vyhlášeny za památné jsou evidovány v ústředním seznamu Agentury ochrany přírody a krajiny ČR v Praze . V terénu jsou tyto stromy označeny tabulkou s malým státním znakem ČR a nápisem památný strom nebo skupina památných stromů . Může být doplněna informační cedulí s údaji vážících se k danému exempláři či exemplářům

Lípy tvoří skupinu dlouhověkých mohutných stromů čeledi lipovitých dorůstajících výšly až 30 metrů s obvodem kmene 3 - 4 metry . Jejich dřevo je velmi měkké a mimořádně vhodné k řezbářským pracem . Sušený květ se používá do bylinných léčivých směsí . Je známo sedm druhů , z nichž u našich podmíkách jsou nejvíce rozšířeny lípa malolistá = srdčitá , lípa velkolistá = širokolistá , jejich přirozený , v přírodě spontálně vzniklý kříženec lípa obecná = evropská . V parcích a arboretech jsou vysazovány dovezené okrasné druhy - lípa zelená = krymská s převislými větvemi , lípa stříbrná = plstnatá s listy na rubu plstnatě bíle zbarvenými , lípa řapíkatá a lípa americká .

Lípa je český národní strom a její ratolesti obvykle doprovázejí státní symboly .


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku


NALEZNETE V OKOLÍ


restaurace hotely, penziony, chaty a kempy
sportovní zařízení kulturní zařízení
památky a zajímavosti cyklotrasyPřidat akci Přidat akci

Aktuální místní akce:


Nebyla nalezena žádná aktuální místní akce. Pokud nějakou veřejnou akci pořádáte, můžete ji zdarma propagovat.
http://www.alpina.cz(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze