Přihlásit
Mobilní verze s GPS
Jihomoravský kraj » okres Blansko » Boží muka, kříž, kaplička » kříž u státní silnice - Bořitov (kříž)

kříž u státní silnice - Bořitov (kříž) [24414]Kapličky , kříže a boží muka jsou nejčastějšími příklady objektů , které nazýváme drobná sakrální architektura . Lze je nalézt všude , ve městech a vesnicích , v polích , na lukách i v lesích . Tyto stavby dotvářejí svým charakterem ráz krajiny . Stavěly se na místech významných událostí , jako poděkování za záchranu zdraví nebo života , případně jako jisté milníky na cestách k poutním místům .

Po roce 1948 jejich počet velmi povážlivě poklesl. Naštěstí po sametové revoluci došlo k obnovení zájmu o tento druh památek . To v jakém stavu se dnes tyto stavby nalézají , záleží na duchovním cítění , finančních prostředcích a aktivitě obyvatel žijících v okolí památky . Některé jsou památkově chráněné a svým významem přesahují místní tradici .

Kříž stojí vedle státní silnice Brno - Svitavy v místech proti výjezdu z Bořitova . Na plochém základě uprostřed kované ohrádky stojí kamenný kříž s rozšířenými konci ramen , litinovým Kristem a mramorovou deskou na podstavci . Na ní je nápis : Pojdieš ke mně všichni , kteříž pracujete a obtíženi jste a já vás občerstvím . Mat.XI.28. Ve spodní části podstavce je vytesán letopočet 1903 .


Sdílej s přáteli:  Facebook      Twitter


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku     Vložení nových fotografií přidat fotografie

(c) 2003-2020 M.Kamler - KrasneCesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!
Verze pro zařízení s GPS (mobily, tablety)