Přihlásit
Mobilní verze s GPS
Jihomoravský kraj » okres Blansko » Boží muka, kříž, kaplička » Kříž na Chlumské ulici - Bořitov (kříž)

Kříž na Chlumské ulici - Bořitov (kříž) [24413]Kapličky, kříže a boží muka jsou nejčastějšími příklady objektů, které nazýváme drobná sakrální architektura. Lze je nalézt všude, ve městech a vesnicích, v polích, na lukách i v lesích. Tyto stavby dotvářejí svým charakterem ráz krajiny. Stavěly se na místech významných událostí, jako poděkování za záchranu zdraví nebo života, případně jako jisté milníky na cestách k poutním místům.

Po roce 1948 jejich počet velmi povážlivě poklesl. Naštěstí po sametové revoluci došlo k obnovení zájmu o tento druh památek. To v jakém stavu se dnes tyto stavby nalézají, záleží na duchovním cítění, finančních prostředcích a aktivitě obyvatel žijících v okolí památky. Některé jsou památkově chráněné a svým významem přesahují místní tradici.

Pískovcový kříž na pískovcovém podstavci s bílou žíhanou mramorovou deskou stojí na ulici Chlumské v Bořitově. Na desce je nápis: Křesťanská duše rozvažuj sobě jak Kristus spásy dobývá tobě. V horní části podstavce pod křížem stříška kryjící plastiku kalicha a nápis pod ním. Kalich však povětrnostními vlivy odpadl od podkladu a nápis je silně poškozen. Na kříži litinová plastika Krista. Kolem kříže ochrana ze čtyř sloupků spojených ocelovými tyčemi.


Sdílej s přáteli:  Facebook      Twitter


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku     Vložení nových fotografií přidat fotografie

(c) 2003-2020 M.Kamler - KrasneCesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!
Verze pro zařízení s GPS (mobily, tablety)