Přihlásit
Mobilní verze s GPS
Jihomoravský kraj » okres Blansko » Boží muka, kříž, kaplička » Kříž na Sokolské ulici - Bořitov (kříž)

Kříž na Sokolské ulici - Bořitov (kříž) [24409]


foto Kříž na Sokolské ulici - Bořitov (kříž)
    Kříž v Bořitově (pilgrim)

Kapličky, kříže a boží muka jsou nejčastějšími příklady objektů, které nazýváme drobná sakrální architektura. Lze je nalézt všude, ve městech a vesnicích, v polích, na lukách i v lesích. Tyto stavby dotvářejí svým charakterem ráz krajiny. Stavěly se na místech významných událostí, jako poděkování za záchranu zdraví nebo života, případně jako jisté milníky na cestách k poutním místům.

Po roce 1948 jejich počet velmi povážlivě poklesl. Naštěstí po sametové revoluci došlo k obnovení zájmu o tento druh památek. To v jakém stavu se dnes tyto stavby nalézají, záleží na duchovním cítění, finančních prostředcích a aktivitě obyvatel žijících v okolí památky. Některé jsou památkově chráněné a svým významem přesahují místní tradici.

Na kameném základě osazena pískovcová deska, na ní pískovcový podstavec nesoucí kříž s jetelově rozšířenými rameny. Na kříži je litinový Kristus a tvarovaná tabulka s písmeny INRI. V pískovcovém podstavci je osazena deska z růžového mramoru s nápisem: Sluní se národ v svobody záři, jíž, Kriste, křížem rozžal jsi jas, k Tobě náš vroucí vznáší se hlas kéž v požehnání Tvém se jí daří. Pod nápisem je věnování: Odkaz vojenských vysloužilců Bořitovských. Bez letopočtu. Celé dílo nedávno renovováno.


Sdílej s přáteli:  Facebook      Twitter


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku     Vložení nových fotografií přidat fotografie

(c) 2003-2020 M.Kamler - KrasneCesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!
Verze pro zařízení s GPS (mobily, tablety)