Přihlásit
Mobilní verze s GPS

kříž - Obora (kříž) [24400]


foto kříž - Obora (kříž)
    Kříž (pilgrim)

Kapličky , kříže a boží muka jsou nejčastějšími příklady objektů , které nazýváme drobná sakrální architektura . Lze je nalézt všude , ve městech a vesnicích , v polích , na lukách i v lesích . Tyto stavby dotvářejí svým charakterem ráz krajiny . Stavěly se na místech významných událostí , jako poděkování za záchranu zdraví nebo života , případně jako jisté milníky na cestách k poutním místům .

Po roce 1948 jejich počet velmi povážlivě poklesl. Naštěstí po sametové revoluci došlo k obnovení zájmu o tento druh památek . To v jakém stavu se dnes tyto stavby nalézají , záleží na duchovním cítění , finančních prostředcích a aktivitě obyvatel žijících v okolí památky . Některé jsou památkově chráněné a svým významem přesahují místní tradici .

Kříž pod mohutnou lípou v obci na křižovatce . Na obdélníkovém základu stojí pískovcový podstavec zakončený stříškou . Nad ní vlastní kříž s rozšířenými rameny a litinovou plastikou Krista . Podstavec je osazen deskou z bílého mramoru s nápisem : Přikázání nové dávám Vám , abyste se milovali vespolek , jakož jsem miloval Vás . Pod nápisem je letopočet 1927 .


Sdílej s přáteli:  Facebook      Twitter


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku     Vložení nových fotografií přidat fotografie

(c) 2003-2020 M.Kamler - KrasneCesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!
Verze pro zařízení s GPS (mobily, tablety)