Přihlásit
Mobilní verze s GPS

Kříž - Bořitov (kříž) [24378]


foto Kříž - Bořitov (kříž)
    Kříž (pilgrim)

Kapličky, kříže a boží muka jsou nejčastějšími příklady objektů, které nazýváme drobná sakrální architektura. Lze je nalézt všude, ve městech a vesnicích, v polích, na lukách i v lesích. Tyto stavby dotvářejí svým charakterem ráz krajiny. Stavěly se na místech významných událostí, jako poděkování za záchranu zdraví nebo života, případně jako jisté milníky na cestách k poutním místům.

Po roce 1948 jejich počet velmi povážlivě poklesl. Naštěstí po sametové revoluci došlo k obnovení zájmu o tento druh památek. To v jakém stavu se dnes tyto stavby nalézají, záleží na duchovním cítění, finančních prostředcích a aktivitě obyvatel žijících v okolí památky. Některé jsou památkově chráněné a svým významem přesahují místní tradici.

Pískovcový kříž na pískovcovém podstavci s mramorovou deskou a litinovou plastikou Krista stojí v bezprostředním sousedství kostela. Na desce je nápis: Pochválen buď Ježíš Kristus a pod ornamentem pokračování Pochválen buď Kriste umučený, jehož krev jest nevýslovné ceny, Tobě dík a chválu nekonečnou vzdávej veškeren lid s myslí vděčnou.


Sdílej s přáteli:  Facebook      Twitter


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku     Vložení nových fotografií přidat fotografie

(c) 2003-2020 M.Kamler - KrasneCesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!
Verze pro zařízení s GPS (mobily, tablety)