Přihlásit
Mobilní verze s GPS
Jihomoravský kraj » okres Blansko » Boží muka, kříž, kaplička » Křížek nad zámkem - Rájec-Jestřebí (kříž)

Křížek nad zámkem - Rájec-Jestřebí (kříž) [23959]Kapličky , kříže a boží muka jsou nejčastějšími příklady objektů , které nazýváme drobná sakrální architektura . Lze je nalézt všude , ve městech a vesnicích , v polích , na lukách i v lesích . Tyto stavby dotvářejí svým charakterem ráz krajiny . Stavěly se na místech významných událostí , jako poděkování za záchranu zdraví nebo života , případně jako jisté milníky na cestách k poutním místům .

Po roce 1948 jejich počet velmi povážlivě poklesl. Naštěstí po sametové revoluci došlo k obnovení zájmu o tento druh památek . To v jakém stavu se dnes tyto stavby nalézají , záleží na duchovním cítění , finančních prostředcích a aktivitě obyvatel žijících v okolí památky . Některé jsou památkově chráněné a svým významem přesahují místní tradici .

Křížek stojí nad rájeckým zámkem vedle silnice na Sloup . Kamenný podstavec je zasazen takřka do hrany příkopu u pole . Na čelní straně ve spodní části je nečitelný nápis a nad ním je málo zřetelná postava ženy v široké sukni se sepjatýma rukama . Těsně pod křížem je vyryto srdce . Kříž tvoří s postavou Krista jeden odlitý celek . Na odvrácené straně podstavce je ještě jeden nezřetelný nápis . Křížek doprovází po stranách stromy lip , vlevo velká , poměrně stará , vpravo mladá později zasazená .


strana 1
    Vložení nových fotografií přidat fotografie

(c) 2003-2020 M.Kamler - KrasneCesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!
Verze pro zařízení s GPS (mobily, tablety)