Přihlásit
Mobilní verze s GPS
Jihomoravský kraj » okres Blansko » drobná památka » Socha sv. Floriána - Rájec-Jestřebí (drobná památka)

Socha sv. Floriána - Rájec-Jestřebí (drobná památka) [23953]Litinová socha sv. Floriána, patrona hasičů, se nachází na území Rájce v soukromé zahradě na ulici Havlíčkova. Jedná se o dílo blanenských sléváren, které bylo zhotoveno v roce 1888 na památku nastoupení vlády J. J. Huga, knížete ze Salm-Reifenscheidt. Socha v minulých letech prošla několika povrchovými úpravami, byla vybarvena v přirozených barvách, po několika letech byl povrch napaden korozí. Po očistě povrchu dostalo dílo současný jednotný nátěr, jenž má připomínat novou bronzovou sochu.

Svatý Florián se narodil v roce 250 a jeho život připadl na období pronásledování křesťanů za vlády císaře Diokleciána. V mládí byl plukovníkem v římském vojsku v Cetii, dnešním Zeiselmauer v Rakousku. Roku 304 se zastal pronásledovaných křesťanských legionářů, za což byl odsouzen k trestu smrti a 4. května 304 utopen v řece Aniza, dnešní řeka Enns - Enže na území Rakouska. Floriánovo tělo nalezla vdova Valerie. Nad jeho hrobem časem vyrostl kostel a benediktinský klášter, později klášter lateránských kanovníků podle řádu sv. Augustina, který nese název tohoto mučedníka St. Florian.

Sv. Florián je považován za patrona profesí, které souvisejí s ohněm - hasičů, hutníků, kominíků, hrnčířů či pekařů. V ikonografii je představován obvykle v oblečení římského důstojníka s nádobou na hašení, případně přímo hasící požár. Jeho kult byl značně rozšířen i v českých zemích a jeho sochy se budovaly na ochranu proti požáru.

Katolická církev si jeho památku připomíná 4. května.

Florián je mužské jméno latinského původu, jehož tvar je odvozen od slova "flos" tj. květ. Význam jména se vykládá jako "kvetoucí nebo rozkošný". Slovanskou obdobou je mužské jméno Květoslav.


strana 1
    Vložení nových fotografií přidat fotografie

(c) 2003-2020 M.Kamler - KrasneCesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!
Verze pro zařízení s GPS (mobily, tablety)