Přihlásit
Mobilní verze s GPS

Adamov (osada) [23777]Lokalita Adamova leží v Olomouckém kraji v okrese Šumperk v hornatém prostředí Rychlebských hor nedaleko státních hranic s Polskem . Rychlebské hory mají svůj název od polského města Zloty stok - Zlatý svah , německy jmenovaného Reichenstein a česky Rychleby .

V roce 1686 zřídila vrchnost v údolí východně od Velkého Vrbna železnou huť s hamrem . Při ní byla o dva roky později založena knížetem Adamem z Lichtenštejna osada Adamov , německy Adamsthal - Adamovo údolí . Vrbenská škola započala s vyučováním v roce 1842, adamovská jednotřídka již v roce 1818 .

V roce 1900 v Adamově žilo 147 osob . Od 2. poloviny 19. století se v okolí těžil grafit, v meziválečném období fungovaly v obou částech Vrbna mlýn i pila. Hornatý terén a poloha na státní hranici nelákaly po roce 1945 nové osídlence . Adamov v podstatě zanikl a katastrálně patří pod Malé Vrbno .

Podrobná mapa ČR uvádí v místě Adamova kapli , jako snad jediný zachovalý pozůstatek někdejší trvalé zástavby .

V Adamově je k dnešnímu dni pouze tábor, který slouží k občasným letním pobytům skautů .

Jak najít Adamov :

Ze Starého Města pod Králickým Sněžníkem pojedete směrem na Velké a Malé Vrbno . Projedete Malým Vrbnem a na konci osady uvidíte rozcestník , který Vás navede na Adamov . Je to od rozcestníku po silničce cca 2 km . Pro motoristy tam sice platí zákaz vjezdu, ale tato trasa je oblíbená jako turistická a nebo jako cyklotrasa do Petříkova .

 


strana 1
    Vložení nových fotografií přidat fotografie


Města, obce se stejným, nebo podobným názvem
Typ Název Vl. Zn. Okres
město, městys Adamov (město) Blansko
obec, osada Adamov (obec) České Budějovice
obec, osada Adamov (osada) Trutnov
obec, osada Adamov (osada) Šumperk
obec, osada Adamov u Karlovic (osada) Bruntál
obec, osada Adamov (obec) Kutná Hora(c) 2003-2020 M.Kamler - KrasneCesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!
Verze pro zařízení s GPS (mobily, tablety)