Přihlásit
Mobilní verze s GPS
Plzeňský kraj » okres Plzeň-město » divadlo » Divadlo Alfa - Plzeň (divadlo)

Divadlo Alfa - Plzeň (divadlo) [2299]Plzeň je městem s dlouhou a slavnou loutkářskou tradicí, reprezentovanou především LOUTKOVÝM DIVADLEM FERIÁLNÍCH OSAD a jmény lidového loutkáře Karla Nováka, "otce" světoznámých loutek Spejbla a Hurvínka prof. J.Skupy a jeho žáka - později autora rovněž světově proslulých loutkových filmů - Jiřího Trnky. V letech 1930-1943 zde mělo základnu první profesionální loutkové divadlo v ČSR - PLZEŇSKÉ LOUTKOVÉ DIVADLO PROF. J.SKUPY (které po válce přesídlilo do Prahy).

Profesionální loutkové divadlo v Plzni vzniklo opět až v r. 1966, tedy právě před 40 lety. Pod názvem DIVADLO DĚTÍ působilo v historické budově ALFY na Americké tř..a jeho prvním ředitelem byl L.Dvořák. V r.1992 se přestěhovalo do nové, moderní budovy na Rokycanské 7 a přijalo název Divadlo ALFA.V 70-tých a 8O-tých letech s ním spolupracovali renomovaní režiséři a dramaturgové (J.Středa, J.Krofta, K.Brožek, K.Makonj, P.Vašíček ad.) a scénografové (P.Matásek, A Tománek, I.Nesveda, I.Marečková aj.). "Domácím" autorem hudby byl převážně M.Pokorný. (v letech 1990-97 též ředitel divadla).

Značný ohlas zaznamenaly v této době také autorské inscenace spojené se jménem herce a muzikanta V.Čady a jeho jevištních partnerek B.Josephové-Luňákové a M.Čechové-Nuslové. Od r.1998 stál v čele Divadla ALFA hudební skladatel J.Koptík. Po devíti letech se rozhodl vrátit se ke své původní profesi hudebníka, s divadlem však bude externě spolupracovat i nadále. Jeho nástupcem se od 1. IX. 2006 stal Tomáš Froyda, bývalý člen souboru, herec, překladatel, tlumočník a tajemník festivalu DIVADLO. Dnešní tvůrčí tým (umělecký šéf a režisér T.Dvořák, dramaturg P.Vašíček, scénograf I.Nesveda), spolu s patnáctičlenným hereckým souborem) upřednostňuje komediální pojetí divadla a loutku stále považuje za dominantní a neobyčejně lákavý jevištní fenomén. Divadlo se obrací k velice široké divácké obci - od dětí z MŠ až po mládež a dospělé. Těm všem nabízí alternativu k převažující mediální kultuře - literární a výtvarnou kvalitu, originální scénické prostředky (nejrůznější loutkářské techniky v kombinaci s hercem), syntetický jevištní tvar, v němž má vždy své důležité místo hudba (často provozovaná živě) a především nezastupitelný citový či smíchový kontakt s živým uměním, navíc ve vskutku kulturním prostředí. To vše v tematicky i žánrově pestrém repertoáru od klasické a moderní pohádky až ke světové komediální klasice (F.García Lorca, J.N.Nestroy, D.Fo) či poezii (J.Prévert).

V sezóně 1999/2000 dosáhlo divadlo zcela mimořádného úspěchu s Dvořákovou inscenací hry Ivy Peřinové: Jeminkote, Psohlavci, jež byla prohlášena "hrou roku 1999". Na XXIII. SKUPOVĚ PLZNI získala tato inscenace sedm cen z jedenácti. S úspěchem se prezentovala i na řadě festivalů (nejen loutkářských) u nás i v zahraničí. Vysílala ji i ČESKÁ TELEVIZE. Na tento úspěch, zdá se naváže poslední inscenace sezóny 2005/06, originální verze Tří mušketýrů, která už se představila na XXVI. SKUPOVĚ PLZNI, na Festivalu divadel evropských regionů v Hradci Králové a v září se chystá na přehlídku do Bánské Bystrice a bude uvedena i na plzeňském festivalu DIVADLO ´06 a na pražském Přeletu nad loutkářským hnízdem. V sezóně 2006/07 má divadlo na programu 21 inscenací pro všechny věkově skupiny diváků, z toho 4 novinky ( J.Thurber - V.Peřina: O BÍLĚ LANI, I.Nesveda: ACH, TA PANÍ MYŠUTA., A.Goldflam: KRVAVÉ KOLENO a jiné POHÁDKY PRO ZLOBIVÉ, I.Peřinová: DESET MALÝCH ČERNOUŠKŮ).

V posledních letech výrazně stoupl i počet zahraničních zájezdů. Divadlo navštívilo Slovensko, Ukrajinu, Švýcarsko, Rakousko, Maďarsko, Slovinsko, Itálii, Francii, SRN, Polsko a Japonsko (většinu z těchto zemí i vícekrát). Divadlo také během uplynulého roku připravilo několik výstav loutek ze svého archivu: v Limoges, a v Lyonu (Francie), v Kallműnzu (SRN), v Železné Rudě, v japonském Takasaki, ve Stodu a v Passau.

Od r.1967 je divadlo spolupořadatelem festivalu SKUPOVA PLZEŇ, soutěžního bienále českého profesionálního loutkového divadla (se zahraničními hosty). XXVI. ročník se uskutečnil ve dnech 18. - 22.VI.2006 a Divadlo ALFA zde získalo za inscenaci Tří mušketýrů polovinu z udělených cen (T.Dvořák, P.Vašíček, I.Nesveda, B.Jospehová-Luňáková, M.Vaniš).


strana 1
    Vložení nových fotografií přidat fotografie

(c) 2003-2020 M.Kamler - KrasneCesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!
Verze pro zařízení s GPS (mobily, tablety)