Přihlásit
Mobilní verze s GPS
Královéhradecký kraj » okres Hradec Králové » divadlo » Divadlo DRAK - Hradec Králové (divadlo)

Divadlo DRAK - Hradec Králové (divadlo) [2292]Východočeské loutkové divadlo DRAK bylo založeno v roce 1958 a stalo se tak nejmladším z profesionálních loutkových divadel v Čechách. Svá představení uvádí nejen na mateřské scéně v Hradci Králové a v České republice, ale od roku 1964 i na řadě zahraničních zájezdů. Dosavadních 150 premiér, 15 000 představení v 50 zemích celého světa s více než 5 000 000 diváků svědčí o neutuchajícím zájmu mladého a nejmenšího publika. "DRAK" se stal velmi záhy nejen oblíbeným loutkovým divadlem, ale též spolutvůrcem rozvoje celého českého a posléze světového loutkářství. Mnohé jeho inscenace přinesly neotřelé a často objevné postupy, které byly oceněny řadou cen doma i v zahraničí. V první etapě utvářeli profil divadla především režisér Jiří Středa a výtvarník František Vítek. V druhé etapě se určující tvůrčí tým rozšířil: vedle ředitele a dramaturga Jana Dvořáka jsou tu: režisér Miroslav Vildman, výtvarníci: Fr. Vítek, Pavel Kalfus a hudebník Jiří Vyšohlíd. Inscenace "Pohádky z kufru" se stala na světovém festivalu UNIMA v r. 1966 senzací, která založila dosud trvající popularitu DRAKu jak na domácích, tak na zahraničních přehlídkách, což potvrdily i pozdější inscenace. (Mauglí, Tři tlouštíci, Žabák hrdina, Krysařova píšťala.) Třetí etapa vývoje divadla znamená nejen potvrzení dosavadní linie, ale další výrazný posun k divadelnosti v inscenačních postupech a univerzálnosti ve věkové adrese v tom, že každý věkový stupeň má možnost najít si v představení tu plošku, která nejadekvátněji komunikuje právě s ním. Za odcházejícího M Vildmana přichází v roce 1971 režisér Josef Krofta a později výtvarník Petr Matásek. Inscenace "Princezny s ozvěnou", "Enšpígla", "Jánošíka", "Jak se Petruška ženil", "Unikum - dnes naposled", "Zlatovláska" a další mapovaly vývoj loutkového divadelnictví a přinášely v duchu tradice etap předchozích vývojovou iniciativu pro divadla ostatní. Přestože v mnohých ohledech jde o divadlo režisérské, je ohromující, jaké výrazné herecké osobnosti v tomto divadle vyrostly a uplatnily se při kolektivní práci celého souboru i při samostatných recitálech. Mnoho oceněných inscenací i jednotlivců je toho dokladem. S inscenacemi jako například "Sen noci svatojánské", "Prodaná nevěsta", "Beatles" a "Pinokio", DRAK procestoval celou Evropu, jeho pohádky shlédly děti v Japonsku, USA, Kanadě, Austrálii… Inscenace Josefa Krofty již vešly do dějin českého i mezinárodního divadelnictví. Pro historii českého divadla je a zůstane průkopníkem který v sérii mezinárodních divadelních projektů programově usiloval o spolupráci tvůrců bez ohledu na hranice.

V roce 1995 dochází k zatím poslední, avšak důležité obměně, která znamená především velké omlazení jak tvůrčího týmu, tak hereckého souboru. Rrežisér Jakub Krofta a výtvarník Marek Zákostelecký, společně s hudebníkem Vráťou Šrámkem byli přizváni ke spoluúčasti na zodpovědnosti za novou tvář již slavného divadla. I nadále je divadlo DRAK divadlem s nadregionální a mezinárodní působností.Orientuje se na inscenace pro děti a mládež a zpracovává témata, která jsou této věkové kategorii blízká. Přesto každá inscenace je oceňovaná i dospělým publikem, bez ohledu na generační, státní, profesní a jinou příslušnost. V divadle DRAK se pracuje jak s loutkami, tak s činoherci . Loutka se stává přímým a velmi živým partnerem loutkoherce i herce nebo muzikanta.Důležitou složkou inscenací je hudba, včetně zpěvu, nezastupitelnou úlohu má akční scénografie. Scénický prostor ožívá maskou, figurínou, totemem, rekvizitou, různými objekty.Uměleckým šéfem divadla DRAK stále zůstává Josef Krofta. Obdržel řadu cen za své současné inscenace a projekty. Jeho syn Jakub je též nositelem mnoha ocenění za režii . Divadlo stále reprezentuje Českou republiku na mnoha významných mezinárodních divadelních festivalech, pravidelně hraje ve Velké Británii, Finsku, Polsku, Izraeli, Rakousku. Oba dva režiséři jsou zváni ke spolupráci v zahraničí. Přesto těžiště jejich práce je v divadle DRAK, které vedou k nejvyšším uměleckým kvalitám.

Divadlo DRAK hraje svá představení pro nejširší věkovou adresu. Od dětí z mateřských školek po dědečky a babičky. Poslední dobou jsou nejoblíbenější tzv. rodinná představení, kdy divadlo navštěvují rodiče s dětmi. Divadlo DRAK zahraje ročně 200- 300 představení asi pro 80 000 diváků. V oficiálních statistikách návštěvnosti českých divadel se DRAK pravidelně umísťuje na prvním místě. DRAK je divadlo s nadregionální působností, hraje po celé republice a několikrát ročně v zahraničí (USA, Brazílie, Izrael,Kanada, Austrálie, Japonsko, Francie, Anglie, Polsko…).


strana 1
    Vložení nových fotografií přidat fotografie

(c) 2003-2020 M.Kamler - KrasneCesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!
Verze pro zařízení s GPS (mobily, tablety)