Přihlásit
Mobilní verze s GPS
Plzeňský kraj » okres Plzeň-město » muzeum, galerie » Muzeum Škoda - Plzeň (muzeum)

Muzeum Škoda - Plzeň (muzeum) [22384]
Muzeum Škoda bylo založeno v roce 1974 a jeho provozovatelem je ŠKODA Holding, a.s. Plzeň.

V budově muzea v Korandově ulici 4. je sledován vývoj podniku od jeho založení v roce 1859 do současné doby. V přízemí je na fotografiích, modelech a originálních exponátech dokumentován rozvoj strojírenských a metalurgických oborů v období Rakouska – Uherska a přetvoření největší zbrojovky monarchie v mohutný československý koncern po roce 1918. Jsou charakterizovány exportní aktivity a unikátní výrobky, jako ocelové odlitky pro stavbu lodí, mostní konstrukce a zbrojní výroba. Návštěvník se seznámí se závody a společnostmi koncernu v letech 1918 – 1939 v Československu a v zahraničí, včetně ukázek výrobků. Důležité místo zaujímá od roku 1923 dodnes užívaná proslulá ochranná známka – okřídlený šíp v kruhu. Období druhé světové války je dokumentováno modely tanků, dělostřeleckým materiálem, snímky z leteckých útoků na plzeňské závody a jejich obnovy.
 
Znárodnění koncernu po roce 1945 a jeho význam pro rozvoj těžkého strojírenství zachycují modely unikátních strojů a zařízení, ale i umělecké figurální odlitky. První poschodí muzea obsahuje modely elektrických lokomotiv, tramvají, trolejbusů, obráběcích strojů, jaderných reaktorů, parních a vodních elektráren atd., vyráběných v současné době. Některé z modelů jsou funkční, což je zvlášť přitažlivé pro mládež. Součástí návštěvy muzea může být i prohlídka některé výrobní haly pro předem ohlášenou skupinu zájemců.
Pozn.: Vývoj automobilů ŠKODA není v expozicích muzea zastoupen. Tuto funkci plní muzeum firmy AUTO ŠKODA v Mladé Boleslavi.


strana 1
    Vložení nových fotografií přidat fotografie

(c) 2003-2020 M.Kamler - KrasneCesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!
Verze pro zařízení s GPS (mobily, tablety)