Přihlásit
Mobilní verze s GPS
Praha » okres Praha hl.m. » rozhledna » Petřínská rozhledna - Praha 1 (rozhledna)

Petřínská rozhledna - Praha 1 (rozhledna) [1098]


foto Petřínská rozhledna - Praha 1 (rozhledna)
    Petřínská rozhledna (Kamler)


Rozhledna byla vystavěna pro Jubilejní zemskou výstavu v roce 1891 na podnět zakladatelů Klubu českých turistů: Dr. Viléma Kurze a arch. Vratislava Pasovského.

Pro stavbu věže, inspirované projektem pařížské rozhledny ing. Eiffela, byl vybrán vrch Petřín a lokalita v nadmořské výšce 318 m. Stavba byla zahájena 16. března 1891 podle návrhu arch. Vratislava Pasovského, autory konstrukce byli Ing. František Prášil a Ing. Julius Souček z Českomoravské strojírny. Slavnostního otevření se rozhledna dočkala 20. srpna téhož roku.

Základy věže byly položeny 11 metrů hluboko a na nich vystavěna 63,5 metrů vysoká ocelová konstrukce vážící 175 tun. Jádrem konstrukce je osmiboký tubus, v němž je umístěn výtah, okolo něhož se vinou dvě točitá schodiště se 299 schody – jedno pro chůzi nahoru, druhé pro chůzi dolů. Celá konstrukce je zavětrována prvky tvaru svatoondřejských křížů. Rozhledna má dvě vyhlídkové plošiny, horní ve výšce 55 metrů. Přízemí a suterén věže tvoří zděná budova v neorenesančním stylu.

Začátkem července 1938 vypukl na vrcholu rozhledny požár, jehož příčinou byl zřejmě elektrický zkrat ve výtahové kabině. Od roku 1953 až do roku 1992 sloužila věž jako televizní vysílač. Dnes je využívána již jen jako rozhledna.

V suterénu rozhledny se nachází stálá expozice "Petřín - místo vycházek, rozhledů i dolování". Expozice má podobu série vycházek, návštěvníkovi tedy nabízí možnost vydat se po Petříně v různých dobách i různými směry.

Dopravní spojení nejbližší stanice MHD:    tram Újezd + lanovka Petřín  Pokud je lanovka mimo provoz:  - z Pohořelce (tram č. 22) ulicí Strahovskou nebo Úvoz  - od stanice Malostranské náměstí (tram č. 12, 20, 22) ulicí Tržiště a Vlašská  - z Újezdu (tram č. 6, 9, 12, 20, 22) nahoru Seminářskou zahradou  - ze stanice Koleje Strahov nebo Stadion Strahov pěšky po rovině areálem kolejí a Růžovým sadem  autem: od Strahovského stadionu Jezdeckou ulicí nebo z Dlabačova podél hradeb


Sdílej s přáteli:  Facebook      Twitter


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku     Vložení nových fotografií přidat fotografie

(c) 2003-2020 M.Kamler - KrasneCesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!
Verze pro zařízení s GPS (mobily, tablety)